kapat ikonu

Elektrik faturalarındaki TRT payı kalkacak mı?

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü elektrik faturalarına yansıtılan TRT katkı payıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bakanın açıklamalarına göre, bazı alanlarda ödenen katkı payı kaldırılacak.

  • Sektörel
  • 10 Mayıs 2017 16:41
  • Son Güncelleme: 10 Mayıs 2017 16:44
CNN Türk'te yer alan habere göre, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Üretim Reform Paketi ile sanayicilerin elektrikteki TRT payının kaldırılacağını söyledi.
 
Söz konusu paket sanayicilerin yükünü azalacağı gibi birçok teşviki de içinde barındırıyor.

 

"Paket üzerinde bir yıldır çalışıyoruz"

 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Üretim Reform Paketi’yle ilgili Ankara’da düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Paketin perşembe günü TBMM’de görüşüleceğini söyleyen Özlü, “Paket üzerinde yaklaşık bir yıldır çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.
 

AB standartlarında Patent Kanunu

 
Bakan Özlü, konuşması sırasında Patent Kanunu’nun çıkarıldığını hatırlatarak, Türkiye’nin Avrupa Birliği standartlarında bir Patent Kanunu olduğunun altını çizdi. Yapılan çalışmalara ilişkin Türk Patent ve Marka Kurumunun yapılandırıldığını, Sınai Mülkiyet Hakları Kanunu’nun ise şu an yürürlükte olduğunu kaydeden Özlü, Üretim Reform Paketi ile sanayicinin mali yüklerinin azaltılacağını belirterek şunları söyledi:

 

"Üretime hazır sanayi alanları oluşturuyoruz"

 
“Öncelikle sanayicinin mali yüklerini azaltıyoruz. Yeni teşvikler getiriyoruz. Kent içinde kalan sanayi sitelerini taşıyoruz. Yüksek parsel fiyatlarına düzenleme getiriyoruz. Sanayi parseli arzını hızlandırıyoruz. Organize Sanayi Bölgelerine altyapı ve lojistik ağını genişletiyoruz. Organize Sanayi Bölgeleri uygulamalarını yaygınlaştırıyoruz. Üretime hazır sanayi parselleri oluşturuyoruz. Özel Endüstri Bölgesi kurmanın yolunu açıyoruz. Üretime hazır sanayi alanları oluşturuyoruz.

 

"Üniversitelerin AR-GE kapasitelerini arttırıyoruz"

 
Üniversitelerin AR-GE kapasitelerini arttırıyoruz. Sanayi sektörüne yönelik eğitim programları oluşturuyoruz. Nitelikli iş gücü istihdamını arttırıyoruz. Yerli üretim yapanları destekliyoruz. Enerji verimsiz ürünlerin kullanımını bu yasa ile engelliyoruz. Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kurulunu (OSBÜK) kurumsal bir yapıya kavuşturuyoruz. Zeytinlik Sahaları Koruma Kurulunu kuruyoruz.”

 

Sanayicilerden kesilen TRT payı kaldırılıyor

 
Özlü, “TRT için sanayicilerden kesilen TRT payını kaldırıyoruz” ifadelerini kullandı.
 
Özlü, soru cevap bölümünde de TRT payı ile ilgili, “Maliye Bakanlığımız TRT için şans ve talih oyunlarından kesilen bir paydan TRT’ye bir pay aktaracak. Sanayiciden değil. TRT desteksiz kalmayacak. TRT’yi destekleyen sanayicimiz değil, şans ve talih oyunlarından gelen gelir olacak. TRT’nin buradan geliri yaklaşık 344.2 milyon TL, 2015 yılında sanayicilerin ödediği pay bu, bunu kaldırıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.
 
CNN Türk
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol