kapat ikonu

Elektrik desteğinden 10 milyon vatandaş yararlanacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşların elektrik tüketimini devletin karşılamasına yönelik düzenleme ile ilgili detaylar paylaşıldı.

  • Gündem
  • 21 Ocak 2019 13:10
  • Son Güncelleme: 21 Ocak 2019 13:30
Gazetecilere konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşların aylık 150 kilovatsaate kadar elektrik tüketimini devletin karşılamasına yönelik düzenlemeden 10 milyon kişinin faydalanacağını dile getirerek, düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşlara elektrik desteğinin, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla uzun süredir üzerinde çalıştıkları bir konu olduğunu ifade etti.
 
150 KİLOVATSAATE KADAR VATANDAŞLAR YARARLANACAK
 
Düzenleme ile ilgili Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ekiplerinin bakanlar seviyesinde toplandığı bilgisini paylaşan Dönmez, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da grup toplantısında destekten 150 kilovatsaate kadar vatandaşların yararlanacağını söylediğini anımsatarak, üç bakanlık ekiplerinin bir araya geldiğini ve şu an gruplama çalışması yaptığını bildirdi.
 
HANE HALKINA GÖRE YARDIM MİKTARLARI
 
Dönmez, hane halkı sayısı 2 ya da daha az olanlarda aylık 75 kilovatsaat, 3 kişi yaşayanlarda 100 kilovatsaat, 4 kişi yaşayan hanelerde 125 kilovatsaat, 5 kişi ve yukarı yaşayan hanelerde ise 150 kilovatsaat olmak üzere elektrik desteği planlaması yapıldığını belirterek, yardımların ne zaman başlayacağı konusuyla da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın ilgilendiğini söyledi. İlgili bakanlığın bir program ve düzenleme yapması gerektiğini anlatan Dönmez, orada da sürecin hızlı ilerlediğini ileterek, en kısa sürede bu desteklerin dağıtılma sistemi ile ilgili çalışmaların Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından açıklanacağını duyurdu. Dönmez, çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiğini kaydederek, 2,5 milyon hanenin, 10 milyon vatandaşın bundan yararlanacağını aktardı.
 
ENERJİ VERİMLİLİĞİ KONUSU ÖNEMLİ
 
Bakan Dönmez, enerji verimliliği konusuna büyük önem verdiklerine dikkati çekerek, geçen sene 55 ana eylem planı belirledikleri bilgisini paylaştı. Enerji verimliliğinin birçok kamu kurumu, özel sektör ve vatandaşı direkt ve dolaylı ilgilendirdiğini savunan Dönmez, çocuklara bile enerjiyi verimli kullanmaları konusunda bilinçlendirme yapıldığını hatırlatarak, geçen sene ilkini yapıp okullarda dağıtılan ‘’Ali'nin Enerji Serüveni’’ adlı kitapçığı yarıyıl karneleriyle ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerine dağıtıldığını iletti. Dönmez, enerji verimliliği konusunda 7'den 70'e bir farkındalık oluşturulmasının şart olduğuna işaret ederek, evde, iş yerlerinde alınacak birçok tedbirin bulunduğunu ileri sürdü.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol