kapat ikonu

Elektrik borcu olana devlet desteği yok!

Tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borcu bulunan çiftçiler devlet desteği alamayacak. Peki bu uygulama hangi illeri kapsıyor? İşte ayrıntılar...

Elektrik borcu olduğu halde ödemeyen çiftçiler, mevcut borçların tamamını ödeyinceye kadar tarımsal faaliyetlerden devlet desteği alamayacak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın aldığı karar doğrultusunda, tarımsal sulamaya ilişkin geçmiş dönemden elektrik borcu bulunan çiftçilere, bu borçlarının tamamını ödeyinceye kadar tarımsal destek verilmemesi için çalışma başlatıldı. Uygulama dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yüksek kayıplı elektrik dağıtım şirketleri kapsamında bulunarak 6 ilde ikamet eden ve tarımsal sulamaya ilişkin elektrik borcu olan çiftçilerin tamamı, tarımsal destek almak için öncelikle elektrik borçlarını kapatması gerekiyor.

Uygulama 6 ili kapsıyor

Bu doğrultuda, yüksek kayıplı elektrik dağıtım şirketleri arasında yer alan Mardin, Şanlıurfa, Diyarbakır, Siirt, Şırnak, Batman’da elektrik borcu olan vatandaşlara verilen tarımsal destek engellendi.

Çiftçi, talep ettiği bitkisel üretim desteği ve fark ödemesi desteğini almak için elektrik şirketinin borcun ödendiğine dair bankaya bildirim yapma zorunluluğu bulunuyor. Bu bildirim sonrasında ödemeler hak sahibine tekrar yapılacak. Dolayısıyla bu 6 ilde çiftçilikle uğraşan ancak elektrik borcu bulunan kişilerin bir an önce harekete geçerek mevcut borçlarının tamamını kapatması gerekiyor.

Şirket, bundan böyle borç miktarını ve kişiye ait bilgileri liste halinde ödeme yapılmadan önce bankalara bildirecek.

Bakanlar Kurulu toplantısıyla birlikte konuya ilişkin karar, Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra uygulamaya girdi. Tarımsal sulamaya yönelik borcu olan çiftçilerin, tarımsal destek alabilmesi için öncelikle mevcut elektrik borçlarını ödemeleri gerekiyor. Aksi takdirde bu kişiler yıl sonuna kadar hiçbir şekilde devlet desteği alamayacak.

Alınan karar sonrasında borcu olan kişiler, ödemeleri Ziraat Bankası aracılığıyla gerçekleştirebilecek.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol