kapat ikonu

Elektrik borçlarında yeniden yapılandırma

Elektrik borçlarına yeniden yapılandırma geliyor. Konuyla ilgili müjdeyi TEDAŞ verdi. Elektrik borçları için yapılandırma getirilecek.

Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (TEDAŞ)’ın, 3 milyar lirayı yaklaşan bir alacağı bulunuyor. TEDAŞ bu borçlarını alabilmek için kolları sıvadı. TEDAŞ’ın yeniden yapılandırması kapsamında toplamda 200 bin borçlu bulunuyor. Yapılandırmanın şartlarının belli olması durumunda 200 bin borçlu için TEDAŞ’a olan borçlarını ödeyebilme şansı doğacak.
 
TEDAŞ'ın alacaklı olduğu listede tarımsal sulama, resmi kurumlar ve belediyeler bulunuyor. Ancak normal konutlar bulunmuyor. Resmi alanda bir düzenleme yapan TEDAŞ, vatandaşın borçlarını bu düzenleme arasına almadı.
 
Haber7.com’un haberine göre, tarımsal sulama alacağının önemli bir bölümü Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi'nden kaynaklanıyor. Yeniden yapılandırmayı düşündüklerini belirten TEDAŞ yetkilileri, ilgili bakanlıklarla konuyla ilgili görüşmelerin olduğunu bilgisini de paylaştı.
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı ile yapılacak görüşmenin sonrasında elektrik borçlarının yeniden yapılandırılması için hazırlıklar başlayacak ve kısa sürede düzenleme koşulları belli olacak. Bu kapsamda resmi kurumlar da dahil olmak üzere toplamda 200 bin borçlunun borcu yeniden yapılandırılmış olacak.
 
Haber7.com’un haberinden edinilen bilgilere göre, elektrik dağıtım şirketlerinin özelleştirmelerinde özelleşen dağıtım şirketlerinin bazı borç ve alacaklarını devraldıklarını ifade eden TEDAŞ yetkilileri "Devraldığımız alacaklar yaklaşık 3.5 milyar lira dolaylarındaydı.
 
Alacaklarımızın 2014'te çıkan 6552 yasa kapsamında bir bölümünü yapılandırdık. Bu kapsamda da tahsilatlar devam ediyor. Tabii bu alacaklar tahsili çok kabil olmayan alacaklar" şeklinde konuştu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol