kapat ikonu

Elektriğe indirim yapılacak mı?

Petrolün değer kaybetmesiyle birlikte küresel anlamda gerileyen enerji fiyatları Türkiye’nin enerji girdi maliyetlerinin düşmesini sağladı. TETAŞ da dağıtım şirketlerine yüzde 8 oranında indirim yaptı.

Konuyla ilgili bilgiyi kamuoyuyla paylaşan ELDER Başkanı İsmail Ergüneş, elektrikte yıl sonuna kadar zamma gidilmeyeceğini bildirdi.
 
Küresel çapta gerileyen petrol fiyatları enerji fiyatlarının da düşmesini de sağladı. Küresel çapta gerileyen fiyatlar nedeniyle Türkiye’nin enerji ihracatı için harcadığı para da azaldı. Kurulan bu dengeyle birlikte vatandaşlar da ne zmaan indirim olacağını merak ediyordu. İndirim yapılmayacak ancak mevcut durumun sağladığı avantajla zamma da gidilmeyecek.
 
TETAŞ da ucuzlayan enerji girdi maliyetlerinden dolayı enerji dağıtım şirketlerine yüzde 8 oranında indirim uyguladı.
 
Konuyla ilgili konuşan Ergüneş, “Gaz fiyatındaki düşüş bir anlamda yenilenebilir enerjinin yarattığı ek yükün sistem tarafından kompanse edilmesini sağladı ve iyi bir şekilde yönetiliyor. Eğer iyi yönetilmese faturaya yüzde 15 seviyesinde bir baskı olurdu, bu şekilde elektrikte nihai tüketici fiyatına bir zam gelmeden bu yıl kapatılabilir” ifadelerini kullandı.
 
Ergüneş tüketicinin rahat olması gerektiğini zam yapılmayacağını ancak ani fiyat yükselişlerinin önünü alabilmek için indirim de yapılmayacağını açıkladı. Ayrıca tüketicinin piyasadaki bolluktan ziyadesiyle yararlanıyor olduğunu da aktardı.
Milliyet
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol