kapat ikonu

Elâzığ'ın 'vişne mermeri' Orta Doğu'nun gözdesi oldu

Elâzığ'ın, "vişne mermeri"nin Orta Doğu ülkelerindeki bir çok rezidans, otel ve konutlarda tercih edildiği öğrenildi.

60 ülkeye ihraç edilen Elâzığ'ın, "vişne mermeri" Orta Doğu ülkelerindeki bir çok prestijli rezidans, otel ve konut projesine ayrı bir hava katıyor.
 
ELÂZIĞ’DAN 60 ÜLKEYE İHRACAT
 
Dünyanın bilinen en büyük vişne mermeri rezervinin bulunduğu Alacakaya Mermer tarafından 60 ülkeye ihracat gerçekleşiyor. Firma, bu yıl 35 bin ton ham mermer ve 300 bin metrekare işlenmiş ürün ihracatı hedefliyor. İşlenmiş ürünlerinin yarısı Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, Katar ve Bahreyn'deki prestijli projelerde kullanılıyor.
 
Elâzığ'ın 'vişne mermeri' Orta Doğu'nun gözdesi oldu-1
 
KÂBE’DE DE BEYAZ SAARAY’DA DA KULLANILDI
 
Vişne mermerinin, rengi ve beyaz damarlı yapısıyla dünya çapında büyük ilgi görüyor. Vişne mermeri bugüne kadar Kâbe’den, Beyaz Saray’a, Burç Halife ile Victoria's Secret’tan Dolce & Gabbana moda evlerine kadar birçok önemli alanda yapıda kullanıldı.
 
HEM PAHALI HEM DE TERCİH EDİLİYOR
 
Firma, geçmiş yıllardan farklı olarak Orta Doğu ülkelerine iki kat artışla 150 bin metrekare işlenmiş ürün ihracatı gerçekleştirecekken, bunun 50 bin metrekaresini ihracatın lokomotifi hâline gelen vişne mermerinin teşkil ettiği öğrenildi. Bunun sebebi ise pahalı olmasına rağmen firmaların daha çok tercih sebebi olduğu vurgulandı.
 
MESCİD-İ HARAM’DA DA KULLANILDI
 
2018 yılında Orta Doğu ülkelerindeki büyük inşaat firmalarıyla prestijli projelerde anlaşmaya vardıklarını dile getiren Alacakaya Mermer İhracat Müdürü Salih Tufan, bunlardan birinin Kâbe'nin de bulunduğu Mescid-i Haram'ın genişletilmesi amacıyla Omar Dağı'nda 245 bin metrekarelik alanda yapılan Jabal Omar Projesi olduğunu aktardı.
 
BİRÇOK LÜKS MEKÂNI ELÂZIĞ’DA ÜRETİLEN MERMER SÜSLEYECEK
 
Tufan, kutsal topraklarda bulunan Jabal Omar adıyla içinde devasa otellerin ve rezidansların olduğu bir yerleşim alanının inşa edildiği bilgisini paylaşarak, Kâbe'nin yanında bulunan Jabal Omar'daki lüks mekânları burada üretilen mermerlerin süsleyeceğini ifade etti.
 
Ürünlerinin dünyadaki gözde mekânların vazgeçilmez dekoratif ürünlerinden biri olduğuna dikkati çeken Tufan, dünyadaki seçkin mekânlar arasında gösterilecek ‘’Mohammed Bin Rashid City’’de yine vişne mermerinin kullanılacağını söyledi.
 
Elâzığ'ın 'vişne mermeri' Orta Doğu'nun gözdesi oldu-2
 
ORTA DOĞU’YA ÇIKARTMA
 
Tufan, bu projelerin yanında Katar, Abu Dabi, Kuveyt ve Bahreyn'de bir çok gözde mekânda kullanılmak üzere vişne mermerini ihraç ettiklerini anlatarak, bu yılki 150 bin metrekarelik ihracat ile Orta Doğu ülkelerine adeta bir çıkartma yaptıklarını kaydetti.
 
İSTANBUL HAVALİMANI’NDA DA KULLANILDI
 
Tufan, sözlerinin sonunda Türkiye'nin gururu olan ve dünyanın en büyük hava limanı olma özelliğini taşıyan İstanbul Havalimanı'nda da Elazığ vişne mermerinin kullanıldığını duyurdu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol