kapat ikonu

Ekonomistlerden enflasyon değerlendirmesi

Ekonomistler, kasım ayında yüzde 3,62 puanlık düşüşle yüzde 21,62’ye gerileyen enflasyon oranlarını değerlendirdi.

Enflasyon ekimde ayında yüzde 25,24 oranında gördüğü zirvesinin ardından, kasım ayında 3,62 puanlık yaşadığı düşüşle yüzde 21,62'ye kadar geriledi.
 
YIL SONUNDA ENFLASYON YÜZDE 20 SEVİYESİNE KADAR İNEBİLİR
 
Ekonomistler, TL’deki değer kazancı, yavaşlayan iç talep, vergi indirimleri ve işlenmemiş gıdadaki kısmı düzeltmenin etkisiyle enflasyonun piyasa beklentisinin ötesinde gerilediğini vurgulayarak, yıl sonunda enflasyonun yüzde 20 seviyesine kadar inebileceğini, gelecek yıl baz etkisiyle yükselişe geçse de 2019'un ikinci yarısında yüzde 20'nin altına ineceğini öne sürdü.
 
ENFLASYON VERİLERİNDE BEKLENEN ILIMLI SİNYALLER ALINDI
 
Halk Yatırım Araştırma Direktörü Banu Kıvci Tokalı, kasım ayında enflasyon verilerinden bekledikleri ılımlı sinyalleri aldıklarını anlatarak, kurdaki istikrar kazanma eğilimi ve petrol fiyatlarındaki ılımlı seyrin göz önüne alındığında, enflasyon göstergelerinin arasındaki farkın daralma eğiliminin gelecek aylarda hız kazanarak tarihsel ortalamalarına uygun olarak birbirine yaklaşabileceğini savundu.
 
BU YIL YÜZDE 21,5 CİVARINDA TAMAMLANABİLİR
 
Vergi indirimlerinin geçici etkisi karşısında, kur ve petrol fiyatlarının destekleyici görünümünün düşünüldüğünde, kasım ayı sonunda yüzde 21,62'ye inen yıllık enflasyonun bu yılı yüzde 21,5 civarında tamamlayabileceğini söyleyen Tokalı, Merkez Bankası'nın son tahminlerinde enflasyonun yüzde 23,5 olduğunu hatırlattı. Tokalı, 2019 sonuna ait yüzde 17,5'lik tahminlerin korunduğunu dile getirerek, çekirdek enflasyondaki düşüşün de belirgin olmasının enflasyon görünümü açısından destekleyici olduğunu açıkladı.
 
2018 YÜZDE 21’İN ALTINDA BİR RAKAMLA KAPATILACAK
 
QNB Finaninvest Başekonomisti Burak Kanlı, değer kazanan kurun sert bir biçimde yavaşlayan iç talebin, vergi indirimleri ve işlenmemiş gıdadaki kısmı düzeltmenin beklentilerin altında bir enflasyon verisinin ortaya çıkmasına yol açtığını belirterek, özellikle dayanıklı tüketim malı enflasyonundaki düşüş ve işlenmemiş gıda enflasyonunun yıllık bazda yüzde 35 gibi sürdürülemez bir seviyeden yüzde 28'e düşmüş olmasının dikkat çekici olduğunu aktardı. Yıllık enflasyonun aralık ayında da düşüş eğilimini sürdüreceğini ileri süren Kanlı, 2018'i yüzde 21'in altında bir rakamla kapatma ihtimalinin çok yüksek olduğunu duyurdu.
 
MERKEZ BANKASI AÇISINDAN FAİZ İNDİRİMİ GÜNDEME GELECEK
 
Kanlı, 2019'da ise enflasyonun ilk yarı yüzde 20'ler civarında dalgalandıktan sonra ikinci yarıda baz etkilerinin devreye girmesiyle düşüş eğilimine gireceğine dikkati çekerek, Merkez Bankası açısından, faiz indirimlerinin gündeme geleceği dönemlerin yaklaştığını ifade etti. Ancak bunun için erken olduğunu kaydeden Kanlı, mart veya nisan ayında TCMB’nin faiz indirim sürecine gireceğini duyurdu.
 
ENFLASYONDA AYLIK GERİLEME ENDEKS TARİHİNDE İLK KEZ OLDU
 
AA Finans Analisti ve ekonomist Haluk Bürümcekçi, 2003 yılı bazlı endeksin kasım ayları tarihsel ortalamasının yüzde 0,93 artışla bu yıl için lehte baz etkisi olduğuna işaret ettiğini bildirerek, kasım ayında enflasyonun aylık bazda gerilemesinin endeks tarihinde ilk kez olduğunu anımsattı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol