kapat ikonu

Ekonomideki dengelenme eğilimi belirginleşmiştir

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, ekonomideki dengelenme eğiliminin belirginleştiğini savundu.

  • Finans
  • 30 Kasım 2018 14:31
  • Son Güncelleme: 30 Kasım 2018 14:44
Ekonomideki dengelenme eğiliminin belirginleştiğini kaydeden Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, dış talebin gücünü korumakla birlikte, finansal koşullardaki sıkılaşma ve zayıf iç talebin etkisiyle iktisadi faaliyetlerin yavaşladığı bilgisini paylaştı.
 
İstanbul'da gerçekleştirilen JP Morgan Yatırımcı Toplantısı'nda Çetinkaya'nın yaptığı sunum, bankanın resmî internet sitesinde yayınlandı.
 
KÜRESEL BÜYÜME SINIRLI BİR YAVAŞLAMA EĞİLİMİNE GİRDİ
 
Sunumu kapsamında ‘’Küresel Gelişmeler’’, ‘’Makroekonomik Görünüm’’ ve ‘’Enflasyon ve Para Politikası’’ olmak üzere 3 ayrı başlık altında değerlendirme yapan Murat Çetinkaya, küresel büyümenin sınırlı bir yavaşlama eğilimine girdiğini, küresel para politikalarının ise normalleşme sürecinde olduğunu öne sürdü.
 
PORTFÖY AKIMLARI DALGALI BİR SEYİR İZLİYOR
 
Küresel piyasalarda oynaklığın devam ettiğini, ekonomi politikasının belirsizliğinin yüksek düzeyini koruduğunun altını çizen Çetinkaya, portföy akımlarının ise dalgalı bir seyir izlediğini aktardı. Çetinkaya, iktisadi faaliyetin ikinci çeyrekte dengelenme sürecine girdiğine dikkati çekerek, sanayi üretimine dair verilerin iktisadi faaliyetteki yavaşlamanın son çeyrekte belirginleştiğine işaret ettiğini vurguladı.
 
İHRACATIN BÜYÜMEYE VERDİĞİ DESTEK GÜÇLÜ SEYREDİYOR
 
Öncü göstergelerin yavaşlamanın yurt içi talep kaynaklı olduğunu, ihracatın büyümeye verdiği desteğin güçlü seyrettiğini bildiren Çetinkaya, reel efektif döviz kurunun yakın dönemde tarihî düşük seviyelerden bir miktar toparlanma gösterdiğini söyledi. Çetinkaya, cari işlemler açığında belirgin bir iyileşmenin de gözlendiğini anlattı.
 
TCMB FİYAT İSTİKRARI İÇİN PARASAL SIKILAŞTIRMA GERÇEKLEŞTİRDİ
 
Tüketici enflasyonu ve çekirdek enflasyon göstergelerinin belirgin bir yükseliş gösterdiğini anımsatan Murat Çetinkaya, enflasyondaki artışta döviz kuru gelişmelerinin belirleyici olduğuna işaret etti. Çetinkaya, enflasyonun kademeli olarak hedeflere yakınsayacağının tahmin edildiğini hatırlatarak, TCMB’nin fiyat istikrarını desteklemek için güçlü bir parasal sıkılaştırma gerçekleştirdiğini duyurdu.
 
KREDİ BÜYÜMESİ YAVAŞLAMAYA DEVAM EDİYOR
 
Çetinkaya, eylül ayındaki parasal sıkılaştırmanın ardından uzun vadeli faizlerde belirgin bir düşüş gerçekleştiğini ileri sürerek, kredi ve mevduat faiz farkının son dönemde azalma eğilimi gösterdiğini belirtti. Kredi büyümesinin yavaşlamaya devam ettiğini ifade eden Çetinkaya, yakın dönem kredi büyüme eğiliminin tarihsel ortalamaların altında seyrettiğini açıkladı.
 
Ekonomideki dengelenme eğiliminin belirginleştiğini, dış talebin gücünü korumakla birlikte, finansal koşullardaki sıkılaşma ve zayıf iç talebin etkisiyle iktisadi faaliyetin yavaşladığını dile getiren Çetinkaya, TCMB’nin fiyatlama davranışlarındaki bozulmayı sınırlamak amacıyla güçlü bir parasal sıkılaştırma yaptığını yineledi. Çetinkaya, alınan koordineli önlemlerin de katkısıyla enflasyonun kademeli olarak hedeflere yakınsamasının beklendiğini belirterek, enflasyon görünümünü etkileyen faktörlerin yakından izleneceğini, para politikası araçlarının fiyat istikrarı doğrultusunda etkin bir şekilde kullanılmaya devam edileceğini vurguladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol