kapat ikonu

Ekonomide ‘tasarruf’ ön plana çıkıyor

Son dönemlerde Türkiye ekonomisinde açıklanan makro plan ve programlarda ön plana çıkan en önemli madde: Tasarruf…

 
Yatırımlar ve cari açık üzerinde önemli etkisi olduğu bilinen "tasarruf"un son dönemde açıklanan makro plan ve programlarda da öne çıktığı görüldü.
 
HARCAMA PROGRAMLARI GÖZDEN GEÇİRİLİYOR
 
Son dönemlerde hem kamu gelirlerini artırmaya yönelik önlemler Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın öncülüğünde art arda alınırken hem de tasarrufları yükseltmeye ilişkin adımlar da atılmaya devam ediyor. Bu bağlamda mali alanı desteklemek için harcama programları gözden geçirilip, önemli tedbirlere imza atılıyor.
 
‘’MALİ DİSİPLİN VE TASARRUF’’UN ÖNEMİ
 
31 Ekim Dünya Tasarruf Günü vesilesiyle Türkiye ekonomisine ilişkin yapılan derlemeye göre, önümüzdeki dönemde "mali disiplin ve tasarruf" vurgusu ekonominin her alanında öne çıkan en önemli maddelerin başında geliyor.
 
GSYH ORANI YÜZDE 1,8 OLMASI ÖN GÖRÜLÜYOR
 
Bakan Albayrak tarafından açıklanan ve piyasalarca olumlu bir şekilde karşılanan Yeni Ekonomi Programı'nda (YEP) mali disiplin, ekonomi politikasının temel çıpası olarak görülüyor. Başta tasarruflar olmak üzere uygulamaya alınacak yapısal tedbirlerle birlikte, merkezi yönetim bütçe açığının GSYH’ye oranının program dönemi boyunca yüzde 2’nin altında tutulması ve önümüzdeki yıl yüzde 1,8 olması ön görülüyor.
 
KURULAN OFİSLE TASARRUF VE İYİLEŞTİRMELER SAĞNACAK
 
Kamuda kaynakların verimli kullanılması, maliyetlerin ve harcamaların düşürülmesi, gelirlerin kalitesinin artırılması için ‘’Kamu Maliyesi Değişim ve Dönüşüm Ofisi’’nin kurulduğu bildirilmişti. Birim 76 milyar liralık tasarruf önlemleri ve gelir artırıcı tedbirlerden sorumlu olarak görevlendirildi. Bu ofis tarafından hazırlanacak ve takibi yapılacak programlar ile kalıcı iyileştirmeler sağlanması hedefleniyor.
 
ÖNCELİKLİ TASARRUF ALTYAPIDA
 
Öncelikli tasarruf alanı doygunluk noktasına ulaştığı için altyapı yatırımları seçilirken, tasarruflarla oluşturulacak mali alanın gerek duyulduğunda üretime dayalı ekonomik dönüşümü finanse etmek adına kullanılması planlandı. Öte yandan tasarruflar gerçekleştirilirken işçinin, emeklinin ve memurun hakları da koruma altına alındı.
 
İHALESİ YAPILMAMIŞ PROJELER ASKIYA ALINACAK
 
2019 yılı için merkezi yönetim bütçesinde toplam 75,9 milyar lira (millî gelirin yüzde 1,7'si) tasarruf ve tedbir uygulanması ön görülen hedefler arasında yerini aldı. Önümüzdeki dönemde yatırımlar bakımında, ihalesi yapılmamış veya yapılmış ancak başlanmamış projeler askıya alınacağı, devam eden projelerden finansman koşulları uygun olanlar için yeni ve daha uzun zamana yayılmış iş planlarının oluşturulacağı vurgulandı.
 
Yurt içi tasarruf oranının artırılması yönünde de çalışmalar devem ediyor. Son olarak toplumda tasarruf bilincinin aşılanması adına adımlar da atılıyor.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol