kapat ikonu

Ekonomide 2018 böyle geçti

Türkiye, 2018’i geride bırakırken ekonomide önemli gelişmeler yaşadı. İşte onlardan birkaçı…

  • Gündem
  • 18 Aralık 2018 15:42
  • Son Güncelleme: 18 Aralık 2018 16:05
2018’in bitmesine sayılı günler kaldı. Küresel piyasaların da sıkıntılı ve zor dönemler yaşadığı 2018’de Türk ekonomisi, unutulmayacak tarzda spekülatif ataklara maruz kalsa da bu tarz ekonomik hamleleri püskürtmeyi başardı.
 
İHRACATTA REKOR
 
Bu sene, "ihracatta rekorlar yılı" olarak kayıtlara geçerken, kasım ayında geçen senenin aynı ayına kıyasla yüzde 9,49 artışla 15 milyar 532 milyon dolara ulaşan ihracat, son 12 aylık dönemde ise 168 milyar 77 milyon dolara kadar ulaştı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Cumhuriyet tarihinin en yüksek kasım ayı ihracatına ulaşıldığını ve 2018’in rekor ile kapatılacağını açıklamıştı.
 
ŞEKER FABRİKALARI ÖZELLEŞTİRİLDİ
 
Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ'ye ait fabrikalarının özelleştirilme ihaleleri gerçekleştirilirken, süreç kamuoyunun gündeminde de yer aldı. Özelleştirilen şeker fabrikalarından devletin büyük gelir beklentisi olduğu aktarılmıştı.
 
KATAR’DAN TÜRKİYE’YE 15 MİLYAR DOLAR
 
Ekonomik saldırılar ve döviz kurunda yaşanan spekülatif ataklara maruz kalan Türkiye’ye en büyük destek, dost ve kardeş ülke Katar’dan geldi. Katar, 15 milyar dolarlık yatırım paketinin ilk adımını, ikili Para Takası (Swap) Anlaşması ile Türkiye’ye aktardı.
 
İMAR BARIŞI
 
Yaz aylarında Meclis’ten çıkarılan torba yasalarla vatandaş ve bazı sektörlerin rahatlatılması sağlanılırken, ‘’Varlık Barışı"na ilişkin vergi düzenlemesi, vergi ve prim borçlarının yapılandırılması, emeklilere bayram ikramiyesi ödenmesi, yaşlılık aylığının 500 Türk lirasına çıkarılması, imar barışı gibi düzenlemeleri de içeren kanun tasarısı yasalaştı.
 
DOĞAN HOLDİNG SATILDI
 
Medya sektörünün büyük bölümünü elinde tutan Doğan Holding, Demirören Grubu’na 916 milyon dolar karşılığında satıldı.
 
3 YILLIK DÖNEM ‘’YEP’’ İLE BELİRLENDİ
 
Türkiye ekonomisinin 2019-2021 dönemi yol haritası, Yeni Ekonomi Programı (YEP) ile belirlenirken, bu yıl içerisinde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın koordinesinde "Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı" hayata geçirildi.
 
SÖZLEŞMELERDE TL DÖNEMİ
 
Döviz kurlarında yaşanan dalgalanmaların ardından döviz üzerinden yapılan gayrimenkul alım satım ve kiralama sözleşmesi Türk lirasına dönüştürüldü. Spora da yansıyan bu kararın ardından sözleşmelerini döviz kuru üzerinden yapan yerli futbolcular ve teknik adamlar, Türk lirasından yeni sözleşme yaptı. Yabancılarda ise bu sözleşme türü değiştirilmedi. Ticaret Bakanlığı, Yerli Üretim Logosu'nun konulması zorunlu hâle getirirken, e-ticarette de ‘’Güven Damgası’’ uygulaması başlatıldı.
 
KDV VE ÖTV’DE İNDİRİM
 
Piyasaları rahatlatmak adına otomotiv, beyaz eşya ve mobilya sektöründe KDV ve ÖTV indirimlerine gidildi.
 
DÜNYANIN EN BÜYÜK HAVALİMANI AÇILDI
 
Tüm dünyanın merak içerisinde beklediği İstanbul Yenihavalimanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı resmî törenle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında açıldı.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol