kapat ikonu

Ekmekte KDV uygulamasına yeni düzenleme

Ekmekte uygulanan katkı maddeleri göz önüne alınarak KDV uygulamalarına yeni bir düzenleme getirildi.

  • Gündem
  • 05 Mayıs 2016 12:24
  • Son Güncelleme: 05 Mayıs 2016 14:41
Ekmeğin teslim edilmesi sürecinde uygulanan KDV (Katma Değer Vergisi) oranlarına kullanılan katkı maddeleri göz önüne alınarak yeni bir düzenleme yapılması uygun görüldü.
 
http://www.ekogundem.com'un haberinden edinilen bilgilere göre, Bakanlar Kurulu'nun "Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” Resmi Gazete’de yayınlandı ve yürürlüğe girdi.
 
Kullanılan katkı maddelerinin göz önüne alınmasıyla uygulanan KDV oranlarındaki yeni 5’indüzenleme gereğince katkı maddesi yüzde 5’in üstünde olmayan ekmeklerde yüzde 1 oranında, bu oranın üstünde olan ekmeklerde de yüzde 8 oranında KDV uygulaması yapılacak.
 
Yapılan yeni düzenleme ile birlikte ekemk içinde kullanılan çeşni maddeleri, diğer tahıllar, soya unu, baklagil unları, yağ, süt, süt ürünleri, bitkisel lif ve benzeri maddelerin ekmek içindeki oranı yüzde 5 oranını geçmediği müddetçe KDV oranı yüzde 1 olarak kalacak.
 
Eğer ki ekmek içinde kullanılan çeşni vb. gibi maddelerin ekmek içindeki oranı yüzde 5 ‘ten fazlaysa o türdeki ekmekler ‘katkılı ekmek’ olarak kabul edilecek. Katkılı ekmek türündeki ekmeklerin dağıtım sürecinde yüzde 8 KDV uygulanacak.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol