kapat ikonu

Ekmekte israfı önleyecek önemli hamle

Ekmekte israfı önleyecek önemli hamle Resmî Gazete’de yayımlandı.

  • Gündem
  • 07 Kasım 2018 16:45
  • Son Güncelleme: 07 Kasım 2018 17:26
Büyük mağaza, zincir mağaza ve tedarikçilerce bir gün içinde üreticiden teslim alınan ve azami fiyatı tarifeyle belirlenen ekmek, unlu mamuller gibi hızlı tüketim mallarının satılamadığı gerekçesiyle iade edilebilmesi ile ilgili yeni bir düzenlemeye gidildi.
 
Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan, ‘’Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği’’nin Resmî Gazete'de yayımlandığı öğrenildi.
 
ÜRETİCİYE BİRİM FİYAT MİKTAR BAŞINA YAPILACAK ÖDEME DÜZENLENDİ
 
Söz konusu kanuna göre, azami fiyatları tarifeyle önceden belirlenen hızlı tüketim mallarının temini karşısında üreticiye birim miktar başına yapılacak ödemenin, tedarikçiler ile zincir mağaza, büyük mağaza, özel yetkili işletme ve bayi işletmeler için tarifedeki azami fiyatın yüzde 85'inden, bunların dışındaki perakende işletmeler için de yüzde 80'inden az olamayacağı vurgulandı.
 
YÜZDE 5’İ SATILAMAZSA İADE EDİLECEK
 
Büyük mağaza, tedarikçiler ve zincir mağazalarca bir gün içinde üreticiden teslim alınan malların en fazla yüzde 5'i satılamadığı gerekçesiyle iade edilebileceği belirtildi.
 
PERAKENDECİLİĞİN REKABET ŞARTLARINDA YAPILMASI İÇİN ÖNEMLİ ADIMLAR ATILIYOR
 
Ticaret Bakanlığı tarafından konu ile ilgili yazılı bir açıklama da yapıldı. Söz konusu açıklamada, Türkiye ekonomisinde büyük bir paya sahip olan ve ekonomik gelişmede lokomotif görevi gören perakendeciliğin serbest piyasa ortamında etkin ve sürdürülebilir rekabet şartlarında yapılması yönünde önemli adımlar atıldığından bahsedildi.
 
ÜRETİCİNİN KORUNMASINA YÖNELİK DÜZENLEMELER YAPILDI
 
Bunun yanında sektörün dinamik yapısı ile Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik şartlar dikkate alınarak bakanlıkça sektöre yönelik gerekli hukuki ve idari tedbirler alınıyor. Bu doğrultuda, Resmî Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmelik değişikliğiyle perakende işletmeler ile tedarikçiler karşısında üreticilerin korunmasına, kaynakların verimli kullanılmasına ve israfın önlenmesine yönelik gerekli adımlar atıldı.
 
HEM ÜRETİCİ KORUNACAK HEM DE İSRAF ÖNLENECEK
 
Yönetmelikte zincir mağaza büyük mağaza ve tedarikçiler tarafından bir gün içinde üreticiden teslim alınan ve ilgili kanunlar kapsamında azami fiyatı tarifeyle belirlenen ekmek, unlu mamuller gibi hızlı tüketim mallarının en fazla yüzde 5'inin satılmaması hâlinde iade edilebileceği vurgulandı. Bunun da hem üreticinin korunması hem de israfın önüne geçilmesi bakımından önemli bir karar olduğu ifade edildi.
 
Öbür yandan, ekmek, unlu mamuller gibi azami fiyatları tarifeyle belirlenen hızlı tüketim mallarının üreticisine yapılacak ödemelere yönelik düzenlemenin yalnızca büyük mağaza, bayi işletme, zincir mağaza ve özel yetkili işletmeler ile sınırlı kalmaması sağlanarak diğer perakende işletmeler ve tedarikçilerin üreticilerle arasındaki ödeme ilişkisinin de düzenlendiği anlaşıldı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol