kapat ikonu

Ekmek fiyatlarında un bahane edilmesin

TMO Genel Müdürü, buğday eksikliğinden dolayı ekmek fiyatlarının artacağı yönündeki endişelerin yersiz olduğunu ve durumun kontrol altında olduğunu söyledi.

Ekmek fiyatlarının buğday eksikliğinden artacağı endişesine mahal olmadığını savunan TMO Genel Müdürü Güldal, durumun kontrol altında olduğunu ve un fiyatlarının bahane edilmemesini istedi.
 
NAKLİYE, ENERJİ VE İŞÇİLİK MALİYETİ BELİRLİYOR
 
Ekmeğin maliyetinde buğdayın rolünün yüzde 25'i geçmediğini dile getiren Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, nakliye, enerji ve işçilik gibi faktörlerin maliyeti belirlediğini vurguladı.
 
UN FİYATLARININ KONTROL EDİLMESİ İÇİN BUĞDAY STOKLARI PİYASAYA AÇILDI
 
Güldal, un fiyatlarını kontrol etmek için 9 Ağustos'tan beri buğday stoklarını piyasaya açarak satışa başladıklarını hatırlatarak, tonu kasım ayı için bin 120 Türk lirası olarak belirlenen fiyatla satışlara devam edileceğini açıkladı.
 
KALİTELİ EKMEKLİK BUĞDAY İHTİYACINDAN DOLAYI İTHALAT DA YAPILDI
 
Şu ana kadar 1 milyon tona yakın buğdayı piyasaya sattıklarına dikkati çeken Güldal, kaliteli ekmeklik buğday ihtiyacı olduğu düşüncesiyle ithalat da yaptıklarını bildirdi. Güldal, bu buğdayın da sevkıyatı ile piyasaya arzının devam ettiğini belirterek, ekmek fiyatlarında unun bahane edilmemesini istedi.
 
BUĞDAY STOKU YETERİ KADAR MEVCUT
 
Türkiye'nin yeni üretim dönemine kadar buğdaydan kaynaklanacak un fiyatları artışına, dolayısıyla ekmek fiyatlarında yükselişe gerekçenin olmadığını öne süren Güldal, iç piyasada uncuların ihtiyacı olan buğday stokunun, TMO’da ve piyasadaki tacirlerde yeterli miktarda mevcut olduğunu ifade etti.
 
PİYASA KONTROL ALTINDA
 
Güldal, bu piyasanın kontrol altında olduğunu ileri sürerek, stokta yeteri kadar buğday olduğunu, ekmek fiyatlarının buğday eksikliğinden yükseleceği endişesine mahal olmadığını ve durumun kontrol altında olduğunun altını çizdi. Un fiyatlarının bahane edilmemesini isteyen Güldal, hâlen yetkilerinde bulunan ancak ithal edilmeyen buğday limitlerinin bulunduğundan bahsetti.
 
TMO’NUN EKMEK İSRAFI KAMPANYASI YENİDEN YÜRÜTÜLECEK
 
Güldal, fırıncıların, un fiyatlarını gerekçe göstermesine neden olacak bir buğday sıkıntısının bulunmadığını duyurarak, TMO’nun geçmiş yıllarda uyguladığı ‘’Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası’’nın da gelecek yıl başından itibaren yeniden yürütüleceğini aktardı.
 
TMO'nun bu amaçla ülke çapında yeni bir kampanya başlatarak farkındalık oluşturacağını anlatan Güldal, 2019 dönemi hububat ekilişine ilişkin de değerlendirmede de bulundu.
 
Güldal, Türkiye’de ekim ayında yağışlarda normaline göre yüzde 24, geçen yıla göre yüzde 27 artış yaşandığı bilgisini paylaşarak, Marmara, Ege ve Karadeniz bölgeleri hariç, yurdun diğer bölgeleri normaline ve geçen seneye göre fazla yağış aldığına işaret etti. İç Anadolu Bölgesi'nde kışlık ekilişlerin yüzde 85 oranında tamamlandığını anlatan Güldal, lokal olarak bitki çıkışlarının başladığını ve çıkışların iyi durumda olduğunu anımsattı.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol