kapat ikonu

Ekmek düzenlemesine fırıncılar destek verdi

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Balcı, artık satılacak kadar ekmek alınacağını söyledi.

Artık büyük mağazalar, zincir marketler ve ekmek satışı yapan bakkalların, iadenin yüzde 5 olarak belirlenmesini dikkate alacağını hatırlatan Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Balcı, bunların da satacakları kadar ekmek alacaklarını belirtti.
 
Ekmek israfını da önlemeyi öngören yönetmelik değişikliğinin bu konuda sürdürülen çalışmalara artı bir değer katacağını ifade eden Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, "Ekmek ile ilgili yapılan düzenlemeyi gerçekten çok anlamlı buluyoruz. Bundan sonra artık büyük mağazalar, zincir marketler ve ekmek satışı yapan bakkallar, belirlenen yüzde 5 iade oranını özellikle hesaplayıp satacakları kadar ekmek alacaktır’’ ifadelerini kullandı.
 
DÜZENLEME EKMEK İSRAFINI ÖNLEMEDE ARTI DEĞER KATACAK
 
Ticaret Bakanlığının "Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği" hakkında değerlendirmelerde bulunan Balcı, düzenlemenin ekmek israfının önlenmesine yönelik yapılan çalışmalara artı bir değer katacağını bildirdi.
 
EKMEK İSRAFININ AZALMASI EKONOMİYE DE KATKI SUNACAK
 
Yönetmelikle birlikte bundan sonra artık zincir marketler, büyük mağazalar ve ekmek satışı yapan bakkalların, belirlenen yüzde 5 iade oranını özellikle hesaplayıp satacakları kadar ekmek alacaklarına işaret eden Balcı, söz konusu değişikliğin uygulanmasında denetim mekanizmasının önemli olduğunun altını çizdi. Balcı, 4,9 milyon adet olan günlük ekmek israfının azaltılmasının ekonomiye de katkı sağlayacağını öne sürdü.
 
HAKSIZ REKABET ÖNLENECEK
 
Balcı, israfı önleme seferberliğinde topyekûn hareket edilmesi gerektiğine dikkati çekerek, bir başka önemli noktanın da yüzde 20'lik kâr marjının yönetmelikte yer alması olduğunu aktardı. Bunun haksız rekabeti önleyeceği gibi kaliteli üretimden de taviz verilmemesini sağlayacağı iddiasında bulunan Balcı, ekmek üreticileri olarak yapılanları önemsediklerini bildirdi.
 
ELİMİZİ TAŞIN ALTINA KOYMAYA HAZIRIZ
 
Balcı, ekmekte kalite ve hijyenin vazgeçilmez olduğunu ifade ederek, ekmek israfının önlenmesi konusunda federasyon olarak dün olduğu gibi bugün de her türlü desteği vermeye hazır olduklarını açıkladı. Balcı ayrıca bu konuda kararlı olduklarını vurgulayarak, ‘’Elimizi taşın altına koymaya razıyız’’ dedi.
 
DÜZENLEME NEYİ İÇERİYOR?
 
Söz konusu yönetmelik değişikliği, de 7 Kasım'da Cumhurbaşkanı Kararı ile Resmî Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Ticaret Bakanlığı, yönetmelik değişikliğiyle büyük mağaza, zincir mağaza ve tedarikçilerce bir gün içinde üreticiden teslim alınan ve ilgili kanunlar kapsamında azami fiyatı tarifeyle belirlenen ekmek, unlu mamuller gibi hızlı tüketim mallarının en fazla yüzde 5'inin satılamadığı gerekçesiyle iade edilebileceğini açıklamıştı. Söz konusu düzenleme ile birlikte hem üretici korunacak hem de israfın önüne geçileceği hedefleniyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol