kapat ikonu

Ekim ayı ihracatında Cumhuriyet tarihinin rekoru kırıldı

Ekim ayı ihracat verilerinde Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık ihracat rakamına ulaşıldı.

  • Piyasalar
  • 01 Kasım 2018 11:27
  • Son Güncelleme: 01 Kasım 2018 11:52
Ekim ayı ihracat rakamlarına açıklayan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık ihracat rakamlarına ulaşıldığını bildirdi.
 
Adana Müzesi'de düzenlenen basın toplantısında konuşan Bakan Pekcan, ekim ayı ihracat rakamlarını kamuoyuyla paylaştı.
 
Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık ihracat rakamına ulaşıldığını söyleyen Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ekim ayı ihracat rakamlarına ilişkin bilgiler verdi.
 
İHRACAT ARTTI, İTHALAT AZALDI
 
Ekim ayında yüzde 13,1 artarak 15 milyar 732 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini ifade eden Pekcan, ekim ayı ithalatının yüzde 23,5 düşerek 16 milyar 261 milyon dolar seviyelerinde olduğunu açıkladı.
 
Pekcan, 12 aylık yıllıklandırılmış ihracat tutarının da yüzde 7,9 artarak 166 milyar 809 milyon dolara ulaştığını bildirdi.
 
BAKAN PEKCAN TÜRK İHRACATÇISINI TAKDİR ETTİ
 
Bakan Pekcan tarafından yapılan açıklamaya göre; ekim ayı itibarıyla en çok ihracat yapılan ülkeler Almanya, İngiltere, İtalya olurken, Bu ülkelerin hepsinin de kaliteye odaklı, kaliteli malı ve rekabetçi fiyatı takdir eden ülkeler olduğundan bahsetti. Pekcan, Türk ihracatçılarını kalitesi açısından takdir ettiğini dile getirdi.
 
‘’YEP’’ KAPSAMINA SENE SONUNA KADAR İHRACAT HEDEFİ 170 MİLYAR DOLAR
 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomik Programı (YEP) kapsamında ihracatın sene sonuna kadar 170 milyar dolara ulaşacağının görüldüğünü ifade eden Pekcan, hedef ülke pazarında ihracatın arttığını söyledi.
 
İHRACATIN ARTTIĞI ÜLKELER
 
Meksika'ya yüzde 14, Hindistan'a yüzde 16, Latin Amerika'ya yüzde 41 ihracatın arttığını anlatan Pekcan, Türkiye’nin Afrika ülkelerine stratejik olarak baktığını kaydetti. Öte yandan Pekcan, ekim ayı ihracatında geçen yılın aynı ayına göre Afrika’ya yüzde 25 ihracatın arttığını açıkladı.
 
En çok ithalat yapılan ülkeler ise Rusya, Almanya ve Çin olarak sıralandı.
 
İHRACAT ARTMAYA DEVAM EDİYOR
 
Geçen yılın aynı ayına göre ihracatın ithalatı karşılama oranının 65,4 olduğunu hatırlatan Pekcan, bugün bu rakamın yüzde 96,7 olduğunu bildirerek, küresel ekonomik savaşlarının baş gösterdiği bu dönemde Türkiye’nin ihracatını artırmaya devam ettiğini söyledi. Söz konusu ihracat rakamlarının Cumhuriyet tarihinin en yüksek rakamı olduğuna dikkati çeken Pekcan, bunun devamının gelmesini diledi.
 
POTANSİYELİ OLAN PAZAR ARAMALARI SÜRECEK
 
Küresel olarak ekonomik dönüşümlerin yaşandığı bir süreçten geçildiğini ve bakanlık olarak bu süreçlerde çözüme odaklı çalıştıklarını belirten Bakan Pekcan, potansiyeli olan Pazar arayışlarının süreceğini vurguladı.
 
Bakan Pekcan, ekim ayında TL ile ticaret hacminin yüzde 35 artarak 9,8 milyar TL’ye ulaştığını bildirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol