kapat ikonu

Ekilmeyen tarım arazisi kalmayacak

Atıl tarım arazilerinin envanter tamamlama çalışmaları başlatılacak. İşlenmeyen tarım arazisi kalmayacak. 2 milyon hektar tarım arazisi, tarımsal üretime kazandırılacak. Bu sayede de 13 milyar Türk lirası gelir artışı sağlanacak.

Bakanlığının 2018 faaliyetleri ile 2019 hedeflerine ilişkin değerlendirmede bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, tarım politikalarını yürütürken, çiftçiyi ve üreticiyi korurken, tüketiciyi de kolladıklarını öne sürerek, bu politikaları, çiftçilerin yol göstericiliğinde, hep birlikte belirlediklerini ifade etti.
 
TARIMSAL DESTEKLER SON 16 YILDA YÜZDE 700 ARTTI
 
Pakdemirli, tarımsal desteklerin son 16 yılda yüzde 700 artarak 1,8 milyar Türk lirasından 14,5 milyar liraya çıktığına değinerek, bunun sonucunda bitkisel üretim yüzde 22 artarak 98 milyon tondan, 120 milyon tona, kırmızı et üretimi yüzde 167 artarak 421 bin tondan 1 milyon 126 bin tona yükseldiğini ve tarımsal ihracatın 3,7 milyar dolardan 17 milyar dolara ulaştığını duyurdu.
 
YERLİ TOHUM ÜRETİMİ 1 MİLYON TONUN ÜZERİNE ÇIKTI
 
Yerli tohumda üretimi 150 bin tondan, 1 milyon tonun üzerine çıkardıklarına dikkati çeken Pakdemirli, dünya sertifikalı tohum piyasasında Türkiye’nin 750 milyon dolarla 11. sırada olduğunu belirterek, 2002 ve 2017 yılları arasında sertifikalı tohumda, ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 31'den yüzde 74'e çıktığını, sertifikalı tohum üretici firma sayısının da 2002'de 152 iken, 2018'de 863’e ulaştığını kaydetti.
 
TARIMA EKSTRA YILLIK 15 MİLYAR TÜRK LİRASI GELİR ARTIŞI SAĞLANACAK
 
Pakdemirli, baraj sayısını 16 yıllık süreçte 276'dan 541'e, hidro elektrik santrali (HES) sayısını 105'ten 534'e, içme suyu tesis sayısını 31'den 236'ya çıkardıklarını vurgulayarak, şu an itibarıyla 6,5 milyon hektar alanın sulandığını ve buna 2 milyon hektarlık alanı daha ekleyeceklerini, bunun sonucunda tarıma ekstra yıllık 15 milyar Türk lirası gelir artışı sağlanmış olacağını dile getirdi.
 
EKONOMİK HAREKETLİLİK TARIM SEKTÖRÜNÜ DAHA FAZLA ETKİLİYOR
 
Buğday ve arpada destekleme priminin 5 kuruştan 10 kuruşa çıkardıkları bilgisini paylaşan Pakdemirli, buğday ve arpa gübre desteğini 4 Türk lirasından 8 liraya yükselttiklerini hatırlatarak, çiftçinin ve üreticinin tüm sorunlarının yakından takip edildiğini ifade etti. Pakdemirli, kendileriyle sık sık bir araya geldiklerini öne sürerek, tarım sektörünün ister istemez ekonomik hareketlilikten etkilenen bir sektör olduğunu ve ekonomik hareketliliğin tarımı, diğer sektörlere nazaran daha fazla etkilediğini belirtti. Pakdemirli, tarımın dünya emtia fiyatlarına duyarlı bir sektör olduğunu söyleyerek, zaman zaman döviz kurundaki dalgalanmalara ve artışlara karşı, çiftçinin korunması adına gerekli tedbirlerin alındığını vurguladı.
 

Bugüne kadar toplam 6,1 milyon hektar alanda toplulaştırma çalışmalarının tamamlandığını anlatan Pakdemirli, 2 milyon hektar tarım arazisinin, tarımsal üretime kazandırılacağını ve böylelikle 13 milyar lira gelir artışının sağlanacağını duyurdu. Pakdemirli, sözlerini noktalarken de ekilmeyen tarım arazisinin kalmayacağını aktardı.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol