kapat ikonu

Ehliyet almak zorlaştı

MEB tarafından yapılan düzenleme ile ehliyet sınav sistemi değiştirildi. Yeni sistemde sürücü adaylarının önceden çıkan sınav sorularıyla karşılaşma ihtimali düşürülecek. Böylece sınav daha zorlayıcı bir hal alacak.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan düzenlemeyle birlikte ehliyet sınav sistemizorlaştırıldı. Bundan sonra daha farklı bir sistemle karşılacak olan adayların işi bir parça daha zorlaşıyor.
 
MEB tarafından düzenlenen yeni yönetmelik gereğince ehliyet sınavı sorularında önemli değişiklikler yapıldı. Yeni düzenlemeler kapsamında Trafik Mevzuatı Komisyonunca ehliyet almak isteyenler için uygulanan teori sınav soruları yerini güncel öğrenim programlarına uygun olarak görsellerle ve farklı sor teknikleriyle revize edildi.
 

Ehliyet sınavı zorlaştı

 
Bakanlıkça, ehliyet sınavı soru havuzuna eklemeler yapılarak sayı 3 bin 250'ye yükseltildi. MEB'in soru havuzu geliştirme çalışmaları sürerken, soru sayısının yükseltilmesi, farklı soru teknikleri ve şekilli soruların eklenmesiyle sürücü adaylarının daha önceki sınavlarda çıkmış sorularla karşılaşma ihtimali de düşürüldü.
 
Ehliyet teori sınavlarında ilk yardım ve sağlık bilgisi testinden 12, trafik ve çevre bilgisi dersinden 23, motor ve araç tekniği bilgisinden 9, trafik adabı dersinden 6 olmak üzere sürücü adaylarına 50 soru yöneltiliyor.
 
Bakanlığın güncellediği yeni havuzdaki sorular, daha çok şekilsel içeriklerden oluşuyor. Sürücü adayları, 29 Temmuz 2017'de yapılacak teori sınavına yeni sorularla girecek.
 

Ehliyetle ilgili yapılan düzenlemeler

 
Resmi gazete'de 17 Nisan 2015'te yayımlanan Karayolları Trafik Yönetmeliği'ndeki bazı değişiklikler, 1 Ocak 2016'da yürürlüğe girmişti.
 
Özel Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı Kılavuzu'na göre 2016'dan itibaren ilk defa test sınavına girecek kursiyerlerin, "M", "A1", "A2", "A" ,"B1", "B" ,"D1" ,"D" ,"C1" ,"C" ve "F" sınıfı sertifika sınıfı türlerine ait ilk yardım, trafik ve çevre, araç tekniği, trafik adabı derslerinden sorumlu olmaları hükme bağlandı.
 
Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığınca, 2015'te "Trafik ve Çevre" dersi programına, "Güvenli sürüş teknikleri" ile "Trafik denetim noktalarında sürücülerin uyması gereken kurallar" eklendi.
 
Milli eğitim Bakanlığınca en son, 2018'den itibaren tüm illerde motorlu taşıt sürücü kursu sınavlarının elektronik sınav ortamında yapılması, böylece kağıt ve kalemin kullanıldığı sınavların kaldırılması kararı alındı.
 
Bakanlıkça, bu kapsamda Türkiye genelinde uygulanan elektronik sınavlardaki soru havuzu da güncelledi. Milliyet
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol