kapat ikonu

Egzoz Emisyonu Yaptırmayanlara Büyük Cezalar Geliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından egzoz denetimlerinin artırıldığı öğrenildi. Ölçüm yaptırmayanların genel olarak para cezası alacakları öğrenildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum egzoz denetimleri konusunda bu yıl farklı bir çalışmanın gerçekleştirileceğini ve bu çalışma ile birlikte seyir halindeki araçların ise denetlenmesi için pilot uygulamanın gerçekleştirileceği öğrenildi. Egzoz denetimleri yapılırken bu yıl içerisinde tüm araçların durdurulmayacağı ve bazı ölçüm sistemleri ve plaka tanıma sistemleri ile birlikte sadece egzoz ölçümü yaptırmamış olan araçların ortaya çıkarılması sağlanacak.
 
Pilot il olarak çalışmaların ilk kez bu yıl Ankara'da gerçekleşmesi bekleniyor. Takip aracına takılacak olan egzoz gazı emisyon ölçüm sistemi ile birlikte Plaka Tanıma Sistemi kurulacak. Bu sistemle birlikte herkesin trafikte tek tek durdurulması ve sürecin uzatılması engellenmiş olacak.
 
Egzoz emisyon ölçümlerinin yapılması çevrenin kirletilmesini engellemek açısından son derece önemli. Bu süreç içerisinde usulsüz uygulamaların önüne yeni sistemle birlikte geçilmiş olacak. Genellikle araçlar monte edilirken egzoz gazı kirliliğini ve motorun ses çıkarmasını engelleyen sistemlerin araç içerisinde kullanım sırasında da takılı ve çalışır durumda olması gerekiyor.
 
Araçlarda bu tür sistemlerin olmaması ve çalışmaması halinde araç sahipleri çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya kalacaklar. Bu sistemle birlikte ölçümler elektronik ortamda daha kısa sürede daha etkili bir şekilde gerçekleştirilecek. Kurallara uymayan kişilerin ise anında tespit edilerek para cezası ile cezalandırılacakları öğrenildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol