kapat ikonu

Edirne, Yunan ve Bulgarlar için alışveriş cenneti

Tarihî ve doğal güzellikleri sayesinde önemli bir turizm şehri olan Edirne, son dönemlerde alışveriş için sürekli gelen Yunan ve Bulgar turistlerin ilgisine maruz kalıyor.

  • Sektörel
  • 29 Aralık 2018 15:03
  • Son Güncelleme: 29 Aralık 2018 15:37
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, dünya genelinde yaşanan ekonomik sıkıntıyı en az hisseden illerden birinin Edirne olduğunu ileri sürerek, kur farkı sebebiyle çoğunluğu alışveriş için gelen Yunan ve Bulgar turistlerin, Edirne esnafının yüzünü güldürdüğünü dile getirerek, turistlerin gezi için değil de doğrudan alışveriş için şehre geldiğini söyledi.
 
TÜRKÇE, BULGARCA VE YUNANCA AFİŞLER
 
Gürkan, turistlerin kendilerini rahat hissetmeleri adına bazı çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, geçmişten beri süren iyi komşuluk ilişkilerinin daha da gelişmesi için çaba sarf ettiklerini kaydetti. Yeni yılı Edirne'de geçirecek komşu ülke insanları için afişlerin Yunanca ve Bulgarca hazırlandığını dile getiren Gürkan, Edirne'ye daha sık gelmelerini, esnafın, iş insanlarının daha rahat etmesini sağlamak amacıyla yeni yıl kutlama afişlerinin hazırlandığına değinerek, bu afişlerin sadece Türkçe değil, Bulgarca ve Yunanca da hazırlandığını vurguladı. Gürkan, Edirne'nin geçmişinde de böyle olduğunu anımsatarak, 100 yıl öncesinde Osmanlı Devleti döneminde Edirne'de çok dilli, çok kültürlü ve çok inançlı bir yaşamın olduğunu bildirdi. Bunun bugün de sürdüğünü anlatan Gürkan, sınırların dostluğa ve ticarete engel olmamasını isteyerek, tam aksine teşvik edici bir yönü olması gerektiğini vurguladı.
 
EDİRNE ESNAFI AHİLİĞİ DEVAM ETTİRİYOR
 
Gürkan, şehirdeki birçok esnafın Bulgar ve Yunan turistler için veresiye defterler tuttuğuna işaret ederek, bazen turistin parasının alışverişte yetmediğini, veresiye defterine yazdırdığını, ülkelerinden bir sonraki gelişlerinde bunu geri ödediklerini söyledi. Arada böyle bir ilişkinin de olduğunu anlatan Gürkan, Edirne esnafının ahiliği devam ettirdiğine dikkati çekerek, tarihî çarşıların da duaların da devam ettiğini kaydetti. Gürkan, Edirne’nin bir tarafıyla gelenek göreneklerini yaşatan bir şehir diğer tarafıyla da muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkmaya çalışan bu çabasını devam ettiren bir kent olduğunu savundu.
 
SON 6 AYDA TURİZM ÇEŞİTLİLİĞİ KABUK DEĞİŞTİRDİ
 
Edirne Tanıtım ve Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bacıoğlu, ise kentin daha önce Bulgaristan ve Yunanistan'dan 'kültür, tarih ve doğa' turizmine yönelik turistleri misafir ettiğini hatırlatarak, son 6 aydan beri şehirdeki turizm çeşitliliğinin kabuk değiştirdiğini belirtti. Edirne’nin artık Yunan ve Bulgar turistler için alışveriş cenneti hâline geldiğini dile getiren Bacıoğlu, tarihi çarşılar, alışveriş merkezlerinin Yunan ve Bulgar turistlerin algılarına göre dizayn olduğunu kaydederek, artık Edirne’nin gastronomisine ve alışveriş piyasasına çok hâkim olduklarını söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol