kapat ikonu

Eczanelerde poşet ücretsiz olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı, eczanelerde müşterilere verilen küçük boyuttaki 0,15 mikronun altında olan poşetlerin ücretsiz olma konusunda önümüzdeki hafta usul ve esasları yayınlayacaklarını ifade etti.

Bir dizi ziyaretler için Karabük’e gelen Bakan Kurum, Karabük Valisi Fuat Gürel’i ziyaret etti, burada gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.
 
USUL VE ESASLAR ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE YAYINLANACAK
 
Eczanelerde müşterilere verilen poşetlerle ilgili bir gazetecinin sorduğu soru üzerine açıklamalarda bulunan Kurum, Eczacılar Odası’yla bakanlık arasında bu konuda bir çalışma yürütüldüğü bilgisini paylaşarak, söz konusu poşetlerin mikronunun incelendiğini bildirdi. Kurum, bundan dolayı eczanede müşterilere verilen bu tarz poşetlerin ölçülerine bakılarak ücretsiz olma noktasında önümüzdeki günlerde usul ve esasların yayınlanacağını belirtti.
 
CUMHUR İTTİFAKI HASSASİYETİ
 
Kurum, AK Parti Karabük Belediye Başkan Adayı Burhanettin Uysal’ın Kent Meydanı Projesi’ne de değinerek, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi’yle (MHP) Cumhur İttifakı kurulduğunu hatırlatarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her konuşmasında Cumhur İttifakına zarar verecek hiçbir açıklama yapılmamasını, bu ittifakı zedeleyecek hiçbir eylemde bulunulmaması noktasında bütün teşkilata uyarılarda bulunduğunu kaydetti.
 
VATANDAŞLARIN İSTEMEDİĞİ HİÇBİR PROJEYE ONAY VERİLMEYECEK
 
Burada bir proje geliştirmek için belediye, valilik ve vatandaşlarla birlikte el ele verileceğini vurgulayan Bakan Kurum, vatandaşların istemediği hiçbir projeye asla onay vermeyeceklerini dile getirerek, yapılacak projenin içinde yer alacaklarına söyledi.
 
DOĞRU PROJEYE HEP BİRLİKTE İMZA ATILACAK
 
Kurum, herkes tarafından olumlu bir şekilde karşılanıyorsa, ki bu projenin doğru olduğunu düşündüğünü söyleyerek, belediye ve valilikle istişarelerin gerçekleştirileceğini, bu istişarelerin ardından da doğru proje hep birlikte imza atılacağını duyurdu.
 
HAVA KİRLİLİĞİ VERİLERİ DAKİKA DAKİKA TAKİP EDİLİYOR
 
Karabük’teki hava kalitesinden de bahseden Bakan Kurum, kentteki hava kalitesinin üç hava istasyonundan dakika dakika takip edildiğini ve bu verileri de bakanlığın sitesinden anlık olarak duyurduklarını anlatarak, insan sağlığını kötü yönde etkileyecek herhangi bir durumun oluşmadığını açıkladı.
 
KARDEMİR’DEN 150 MİLYON LİRALIK YATIRIM
 
Bakanlığın hava kalitesini anlık izlediğini anımsatan bakan kurum, Kardemir Demir Çelik fabrikasında gerekli incelemelerin yapılacağına işaret ederek, Kardemir’in yaklaşık 150 milyon Türk liralık büyük bir çevre yatırımı yaptığını anımsattı.
 
HAVA KALİTESİ DAHA İYİ SEVİYELERE GELECEK
 
Şubat ayı itibarıyla bu yatırımın biteceğini müjdeleyen Kurum, şu anda yüzde 80-85’inin tamamlanmış durumda olduğunu belirterek, Kardemir’in tamamlanması ve diğer fabrikaların çevre yatırımlarının bitmesinin ardından hava kalitesinin olduğundan da daha iyi bir seviyeye geleceğini ileri sürdü.
 
Kurum, sözlerinde noktalamadan önce şu anda hava kalitesinin insan sağlığını etkileyecek bir pozisyonda olmadığını savundu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol