kapat ikonu

EBRD’den Türkiye'ye 1 milyar avroluk yatırım

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner, 2019 yılında Türkiye'ye geçen sene yaptıkları yatırımla aynı seviyede, yaklaşık 1 milyar avroluk yatırım yapmayı hedeflediklerini açıkladı.

  • Finans
  • 02 Şubat 2019 21:52
  • Son Güncelleme: 02 Şubat 2019 21:57
Gazetecilere konuşan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner, EBRD'nin geçen sene Türkiye'de toplam 34 projeye 1 milyar avroluk yatırım yaptığını anımsatarak, 2019 yılında da Türkiye'ye geçen sene yaptıkları yatırımla aynı seviyede, yaklaşık 1 milyar avroluk yatırım yapmayı hedeflediklerini duyurdu.
 
EBRD, TÜRKİYE’YE OLAN İNANCINI SÜRDÜRDÜ
 
2018'in jeopolitik gerilimlerin, ekonomik yavaşlamanın olduğu, para biriminde değer kayıplarının yaşandığı ve yatırımcı algısının zayıfladığı, zorlu bir sene olduğunu hatırlatan Tuerkner, EBRD'nin Türkiye ekonomisine olan güçlü bağlılığını koruduğunu dile getirerek, EBRD'nin, geçen sene Türkiye'de toplam 34 projeye 1 milyar avroluk yatırım yaptığını, EBRD'nin Türkiye’ye olan inancını sürdürdüğünü bildirdi.
 
YATIRIMLAR İÇERİSİNDEKİ YEREL PARA BİRİMİNİN PAYI 3’TE BİRE ÇIKARILDI
 
Tuerkner, 2019 yılında Türkiye'ye geçen sene yaptıkları yatırımla aynı seviyede, yaklaşık 1 milyar avroluk yatırım yapmayı hedeflediklerini yineleyerek, talep doğrultusunda hareket eden bir banka olduklarını vurguladı. Yatırımların, finansmana dair mevcut talebe, yerel ve dış yatırımcıların yatırım yapmak konusundaki isteğine, sermaye piyasalarının durumuna ve birçok faklı faktöre bağlı olacağına işaret eden Tuerkner, EBRD'nin Türkiye’de yerel para birimini cinsinden finansmana olan desteğini artırarak ülkedeki toplam yatırımlar içerisinde yerel para biriminin payını 3'te bire çıkarttığını kaydederek, EBRD’nin 2017 yılında Türkiye'deki 228,8 milyon avroya eş değer TL işlemini, geçen sene önemli seviyede yükseltip, toplamda 13 işlemle 331 milyon avro seviyesine çıkardığını vurguladı.
 
İHRACAT ODAKLI ENDÜSTRİLERE ODAKLANILACAK
 
Tuerkner, bankanın 2019 yılı yatırım önceliklerinden de bahsederek, bu sene özellikle tarımın yanında ihracat odaklı endüstrilere odaklanacaklarını ilan etti. Yenilenebilir enerjiye odaklanmaya devam edeceklerinin sinyalini veren Tuerkner, yenilenebilir enerjide mevcut destek mekanizmasının 2020 yılında bitmesiyle yeni bir destek mekanizmasının oluşturulmasını beklediklerini beyan ederek, bu destek mekanizmasının, piyasa prensiplerine dayanması gerektiğini ve Türkiye’nin Ulusal Yenilenebilir Enerji Eylem Planı’nda ortaya konan hedeflerine ulaşmasına imkân verecek şekilde olması gerektiğini söyledi.
 
Tuerkner, kadın girişimcilerin desteklenmesi konusunda da yeni finansman sağlanmasının amaçlandığı bilgisini paylaşarak, yerel para birimi cinsinden finansmana odaklanmaya ve özel sektörde inovasyonun teşvik edilmesini desteklemeye devam edeceklerini vurguladı. Tuerkner, bankanın ayrıca, Türkiye'deki hisse senedi portföyünü artırmakla ilgileneceğini söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol