kapat ikonu

E-ticaret firmaları 'mobil'e yönlendi

E-ticaret sektörü, meydana gelen değişim ve gelişim kapsamında yatırımlarını mobile yönlendirdi.

  • Şirketler
  • 05 Ocak 2019 12:34
  • Son Güncelleme: 05 Ocak 2019 12:46
GittiGidiyor Genel Müdürü, eBay MENA Bölge Direktörü ve TOBB E-Ticaret Meclisi Başkanı Öget Kantarcı, 2018 senesinin sektörel anlamda ve şirket bakımından verimli bir yıl olduğunu öne sürerek, GittiGidiyor'da başarılı bir yılı geride bıraktıklarını açıkladı. 2018'i yüzde 40 büyümeyle tamamladıklarını dile getiren Kantarcı, henüz kesin rakamlar açıklanmasa da perakende e-ticaretin 2018'i de yüzde 25-30 seviyesinde büyümeyle kapatacağını belirterek, e-ticaretin toplam perakendedeki payını yüzde 5'in üzerine taşıyacağını ileri sürdü.
 
2019 BÜYÜMESİ 2018’E PARALEL OLACAK
 
Kantarcı, e-ticaret sektörünün önümüzdeki dönemlerde de büyümeye devam edeceğini belirterek, 2019 yılı büyümesinin de 2018'e paralel şekilde olacağını bildirdi. 2018 global mobil kullanıcı istatistiklerine bakıldığında, dünyada mobil kullanıcı sayısının 5 milyarın üzerine çıktığına dikkati çeken Kantarcı, bu oranın dünya nüfusunun yüzde 66'sına denk geldiğini hatırlatarak, aynı zamanda dijital pazarlama ve sosyal medya pazarlama stratejilerinin de mobile yöneldiğini ifade etti.
 
YAPILAN ALIŞVERİŞLERİN YARISI MOBİLDEN
 
Kantarcı, tüketicilerin mobilden alışveriş yapmayı daha fazla tercih eder hâle geldiğini vurgulayarak, kullanıcı deneyimi bakımından mobilde rahatlık ve kolaylık olduğunu kaydetti. 2018 yılında GittiGidiyor'dan yapılan alışverişlerde mobilin payının yüzde 50'nin üzerine çıktığı bilgisini paylaşan Kantarcı, bir başka deyişle alışveriş hacminin yarısından fazlasının mobilden gerçekleştiğinin altını çizerek, GittiGidiyor'un trafiğinin ise yüzde 80'e yakınının mobilden geldiğini söyledi.
 
MOBİL KULLANICI SAYISI SON SÜRAT ARTIYOR
 
2018 sonundan itibaren GittiGidiyor mobil uygulama indirilme sayısının 9 milyonu aştığını hatırlatan Kantarcı, tüm bu oranların her sene yüksek bir hızla arttığını açıklayarak, mobil kullanıcı sayısının son sürat arttığını ve mobil uygulamalara ilginin de her geçen gün yükseldiğini aktardı. Kantarcı, bundan dolayı 2019'da hem mobil uygulama indirilme sayısının hem de platformlarındaki toplam trafikte mobilin payının, geçen yıla benzer bir büyüme göstereceğini bildirdi.
 
E-TİCARETİN PERAKENTDE İÇİNDEKİ PAYI DOYGUNLUĞA ULAŞMADI
 
Morhipo.com Genel Müdürü Şule Kuban, e-ticaretin perakende içindeki payının her geçen gün artmasına karşın, hâlâ doygunluğa ulaşmadığını öne sürerek, şu an toplam moda perakende satışları içinde moda e-ticaret payının yüzde 4 seviyelerinde olduğunu anımsattı.
 
1 MİLYAR TÜRK LİRASI HEDEFİNE ULAŞILDI
 
Bu alanda büyük bir potansiyel bulunduğuna işaret eden Kuban, Boyner Grup güvencesi ile kuruldukları günden beri her yıl ortalama yüzde 50'den fazla büyüdüklerini savunarak, 2018 senesinde de 1 milyar Türk lirası hedeflerine ulaştıklarını açıkladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol