kapat ikonu

E-ihracat nedir, nasıl yapılır?

Ticaretle uğraşanların yeni gözdesi e-ihracat oldu. Peki e-ihracat nedir, nasıl yapılır?

  • Sektörel
  • 12 Aralık 2019 16:28
  • Son Güncelleme: 12 Aralık 2019 16:31

Son zamanların en popüler alışveriş yöntemi online alışveriş oldu. Online olarak yurt dışına satış yapılması e-ihracat olarak adlandırılıyor. Ürün ya da hizmet üreten ve üretilen bu malın dünya çapında satışının yapılması yöntemini de ifade eder.

Yapılan e-ihracat satışlarının yurt içinde gerçekleştirdiği durumlarda satış faturası KDV’li olarak kesilirken, e-ihracatın yurt dışı satıları olduğu durumlarda ise yurt içi satışından farklı olarak, KDV’siz fatura düzenlemesi gerçekleşir. E-ihracat satışının gerçekleşmesi halinde mikro ihracatın kullanımı ve Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) düzenlemesi yapılmak suretiyle işlemler yürütülür. Bu noktada farklı satış düzenleme çeşitlerinin ayrıntılarını bilmek önemlidir.

MİKRO İHRACAT NEDİR?

Yurtdışında bir ürünün satışı gerçekleşmesi durumunda, ürünün 150 kilogramı ve 7.500 Euro’yu geçmemesi durumunda, yurtdışı edilen ücretli ihracatlara verilen isimdir. Ülke dışında gerçekleşen bu satış ile birlikte Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) çıkartılmaktadır. Yapılan satışın , ürün ihracatının ülkenin gelirine olumlu yönde etkilediği için Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) ücretsiz olarak çıkartılabilmekle birlikte normal ihracat gerçekleşirken çıkartılan çoğu belgenin ise çıkartılmasına gerek kalmamaktadır. Belirlenen limitin aşılması halinde normal beyanname hazırlanması gerekmektedir. Bu esnada bazı şirketler kendilerine ait lisansları bulundurdukları için kendi ETGB beyanname işlemlerini kendileri yürütmektedir bu olay işlerin hızlı yürümesi ve daha çok müşteri çekmesi amacıyla yapılmıştır.

NORMAL İHRACAT E-İHRACAT ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR?

Uluslararası ticarette yapılan gümrük işlemleri zaman ve müşteri kaybı dolayısıyla para kaybı yaşanmaması için, kullanılan E-ihracat bu tür sorunların yaşanmadığı bir seçenek oldğundan oldukça avantajlı ve kullanışlı bir yoldur. Normal olarak yapılan bir ürünün ihracat şirketten şirkete geçmekte fakat bu durum E- ihracatta farklı olarak işletmeden direkt olarak müşteriye gönderildiği için çok fazla kullanılan bir işlemdir. Normal malın ihracatında işlemler Gümrük müşavirleri tarafından hazırlanarak yapılırken, E-ihracatta ise gümrük beyannamesinin kargo firmalar tarafından elektronik ortamda hazırlanır. KDV ödemesi ise her iki şekilde de alınır. Faturalar iki durumda da KDV’ siz olarak kesilir. E-ihracatın diğer bir avantajı ise, satın alınan bir ürünün 12 ila 48 saat arasında teslimi gerçekleşmesidir. Bu durum normal şekilde satılan üründe farklı olarak, malın gümrükten geçmesi 2-7 gün gibi uzun bir sürede gerçekleşmektedir. Satış öncesi ve satış sonrasında normal şekilde yapılan bir satışın ihracatta gümrük sebebiyle maliyetleri yüksek miktarda artarken, e-ihracatta ise çok daha ekonomik olarak satış gerçekleşir. Bu tür kolaylıkların sağlanması E-ihracatın çok daha fazla kişiler tarafından kullanılmasını sağlamaktadır.

E-İHRACATIN SUNDUĞU AVANTAJ VE FIRSATLAR

Ürünün kolaylıkla, doğrudan müşteriye sunulması imkanı sunması hem satıcı hem de müşteri için oldukça avantajlı bir durumdur. E-ihracat sayesinde ülkenin satışlarında artış, geniş kitlelere yayılması mümkün olduğu gibi ülkenin mali olarak büyümesi ve ihracat satışının artması için daha kolay olmaktadır. Hızlı teslimat olması sebebiyle müşterilerin oldukça fazla kullandığı E-ihracat bu sayede çok daha hızlı ilerlemektedir. Prosedürlerin, aşılması daha kolay seviyelere indirilmesi ile birlikte zamanda kazanç sağlanmış aynı zamanda ülke giderlerinde önemli bir düşüşünü de birlikte getirmiş olur. Bu olaylarla birlikte global marketlerde, başka firmalarla yapılan rekabeti güçlendirmesini sağlamaktadır.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol