kapat ikonu

E-ihalede açık artırma dönemi

Tasfiyelik eşya ve araçların elektronik ortamda satışları, açık artırma e-ihale yöntemiyle gerçekleştiriliyor.

  • Gündem
  • 29 Ekim 2018 11:25
  • Son Güncelleme: 29 Ekim 2018 11:37
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, tasfiyelik eşya ve araçların elektronik ortamda satışlarının, kapalı teklif yöntemi yerine açık artırma e-ihale yöntemiyle gerçekleştirildiğini açıkladı.
 
SİSTEM DAHA ŞEFFAF OLACAK
 
E-ihale ile gümrükten satış sistemini daha etkili ve yaygın hâle getirmek amacıyla tasfiyelik eşya ve araçların elektronik ortamda satışlarını kapalı teklif usulü yerine açık artırma e-ihale yöntemi ile gerçekleştirildiğini belirten Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, böylece sistemin daha şeffaf, katılımcı ve rekabete açık olacağını vurguladı.
 
SİSTEM HER GEÇEN GÜN YAYGINLAŞIYOR
 
Pekcan, Ticaret Bakanlığının e-ihale ile gümrükten satış sistemiyle tasfiyelik hâle gelen başta araçlar olmak üzere, mutfak eşyası, elektronik eşya, tekstil ürünleri, mobilya, çanta, ayakkabı ve aksesuarlar ile tüketilebilir nitelikteki gıda ürünlerinin satışa sunulduğunu anımsattı. Pekcan, bu ihalelere vatandaşların büyük ilgi gösterdiğini dile getirerek, her geçen gün sistemin yaygınlığının ve kullanıcı sayısının arttığını bildirdi.
 
Yeni yöntemle gerçekleştirilecek ihalelerle araç ve eşyanın daha etkin bir şekilde ekonomiye kazandırılmasının hedeflendiğini dile getiren Bakan Pekcan, çok daha fazla katılımcıya erişerek tasfiye gelirlerinde artış yaşanmasının beklendiğini söyledi.
 
MOBİL UYGULAMA İLE İHALEYE GİRİLEBİLECEK
 
E-ihale sistemiyle vatandaşların ihaleye girmesindeki coğrafi ve mekansal kısıtların ortadan kaldırılarak katılımın önemli ölçüde basitleştirildiğini hatırlatan Pekcan, vatandaşların www.eihale.gov.tr adresinden ve e-Devlet üzerinden ihalelere erişebileceğini hatırlattı. Bunlarla birlikte vatandaşlar mobil uygulama ile de sisteme kolayca girebilecek
 
İHALELER HAKKINDA BİLGİ
 
Açık ihale usulüyle yöntemiyle e-ihale ile gümrükten satış sistemine ilişkin bilgiler veren Pekcan, Türkiye’de yerleşik olan gerçek ve tüzel kişilerin sisteme ücretsiz şekilde üye olabildiğini açıkladı. Katılımcıların ihale için verilmiş olan en yüksek iki teklifi anlık görebileceğini anlatan Pekcan, eşya ve araçların 3 gün ilanda, 3 iş günü de teklife açık olacağını belirtti.
 
YÜZDE 10 TEMİNAT ŞARTI
 
Bu süre içerisinde bulunduğu yerde görülüp incelenebilecekken, katılımcıların e-ihalelere teklif verebilmesi için sistemde ihaleye esas bedelin yüzde 10’u kadar teminatlarının olması isteniyor. Öte yandan en yüksek teklifi vererek ihaleyi kazanan katılımcı eşya bedelini ödeyip 10 gün içerisinde eşya veya aracı bulunduğu yerden teslim alacağı kaydedildi.
 
ÖDEME YAPMAYANA İDARİ YAPTIRIM
 
Bu kişinin ödeme yapmaması durumunda ise ikinci en yüksek teklif sahibi aynı koşullarda ihaleyi kazanmış sayılacak. İhale bedelinin yatırılmaması hâlinde teminatlar iade edilmeyecekken, bunun tekrarında ise idari yaptırım olarak kişilerin belli sürelerle ihalelere katılmaktan men edileceği kararlaştırıldı.
 
Öte yandan Ticaret Bakanlığı çalışanları ve birinci derece yakınları da e-ihalelere katılamayacak.
 
187,5 MİLYONLUK HASILAT
 
2018 yılının ilk 8 ayında bu e-ihale sistemi sayesinde 3 bin 927 araç ve 3 bin 684 eşya grubu satılırken bunlardan da toplam 187 milyon 494 bin lira hasılat elde edildi.
 
Sistemin üye sayısı ise 180 bini aşarken, mobil uygulama ise 125 bine ulaştı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol