kapat ikonu

E Haciz Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Elektronik haciz işlemi olarak bilinen e haciz işlemi borçlardan dolayı bir anlamda elektronik ortamda bulunan tüm hesaplara bloke getirilmesini sağlamaktadır.

  • Kredi
  • 26 Mayıs 2019 23:55
Bankalar borçluların ödemedikleri borçları karşılığında çeşitli haciz işlemleri uygulamaktadır. Hem daha kolay hem de daha etkili olması açısından bu konuda e haciz işlemi gündeme gelmektedir. Bu haciz türü elektronik ortamda bulunan tüm hesapların bloke edilmesini sağlar. Kişilerin maaşlarına ya da varlıklarına ulaşmaları bu süreç içerisinde engellenir. Bunun için kişilerin hesabında nakit paranın olması da gerekmez. Paraya çevrilebilecek olan döviz ve hisse senetleri ya da altın ve fonlarda elektronik haciz sisteminde aktif biçimde kullanılmaktadır.
 
Genellikle devlet kurumları tarafından uygulanmaktadır. Ödeme tarihi geçmiş ve gerekli uyarılara kulak asılmamış olan borçlar için e haciz uygulaması hayata geçirilir. Devlet kurumları içerisinde vergi dairelerine intikal ettirilen bu durumda kişilerin hesaplarına erişmeleri pek mümkün olmuyor.
 
E Haciz'in Detayları Nelerdir?
 
E haciz sisteminin başlamış olması halinde kişilerin borçlarını ödemeleri için yine 7 günlük bir süre verilir. Borcun bu süre içerisinde ödenmesinin ardından borç silinir ve haciz işlemi ortadan kaldırılır. Ancak ödenmemesi durumunda gerekli işlemler başlatılır. Bu konuda borcun ödenmesi işlemin sonlandırılması açısından son derece önemlidir.
 
Eğer e haciz işlemi başlatıldığına dair bir uyarı gelmişse ancak kişilerin borçları bulunmuyorsa bunun için gerekli kurumlara başvuru yapılmalı ve gerekli yanlışların düzeltilmesi talep edilmelidir. Borcun kesinleşmiş olması halinde yapılan başvurular sonrasında taksitlendirme seçeneği bulunur.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol