kapat ikonu

E Haciz İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Elektronik haciz işlemi olarak hayata geçirilen işlemin banka hesaplarına uygulanan bir bloke olabileceği ifade ediliyor.

  • Kredi
  • 07 Kasım 2018 16:05
Elektronik haciz işlemi olarak hayata geçirilen işlemin banka hesaplarına uygulanan bir bloke olabileceği ifade ediliyor.
 
Çeşitli sebeplerden dolayı başlatılan haciz işlemleri teknolojinin gelişmesi ile birlikte çeşitlenmeye başladı. Son zamanlarda bankalar tarafından uygulanan e haciz işlemi son derece dikkat çekmeye başladı. E haciz işlemi sırasında kişinin banka hesabında bulunan paralarına el konuluyor. Ancak sadece hesapta para bulunması zorunluluk olarak kabul edilmemelidir.
 
Paraya çevrilebilecek döviz, hisse senedi, altın ve fon gibi pek çok sistemde e haciz işlemi konusunda kullanılabilir olmaktadır. Devlete olan borçlarda e haciz uygulaması sırasında kullanılabilir. Günümüzde pek çok kurumda olduğu gibi devlet kurumlarında da kullanılan haciz uygulaması ile devlet kontrolü altında bulunan hesaplara kolaylıkla el konulabiliyor.
 
E haciz uygulaması kişinin borçlarını zamanında ödememesi, devlet kurumları tarafından tahsil edilmesi gereken miktarın tahsil edilmemesi halinde, vergi borcu gibi durumlarda tahsil edilmektedir. Borcun ödenmesi konusunda gerekli uyarılar zamanında usule uygun bir şekilde gerçekleştiriliyor. Uyarıların ardından yasal takip süreci başladığı için kişinin hesapları üzerinden e haciz işlemi gerçekleştiriliyor. Haciz işlemi kaldırılmadan önce taksitlendirme ya da yapılandırma işlemleri gözden geçirilebilir.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol