kapat ikonu

E-Bildirge Sistemi Nedir?

İş yeri sahiplerinin mutlaka bilmesi gereken ve işçilerin primleri ile çeşitli işlemlerinin tamamlandığı sisteme giriş yapmak için gerekli olan e bildirge sisteminin alınması gerekmektedir.

İş yeri sahiplerinin mutlaka bilmesi gereken ve işçilerin primleri ile çeşitli işlemlerinin tamamlandığı sisteme giriş yapmak için gerekli olan e bildirge sisteminin alınması gerekmektedir.
 
E bildirge özellikle iş yeri sahiplerinin mutlaka ihtiyaç duydukları bir sistemdir. Bu sistem özellikle iş yerleri için çalışan personelin sigorta primlerinin yatırılması, işçi adına yapılan işlemlerin tamamlanması ve düzenli olarak iş takibinin tamamlanması için sisteme giriş yapılması gerekmektedir. Bu sisteme giriş yapabilmek için e bildirge şifresi almak zorunda olan kişiler şifreleri olmadan herhangi bir şekilde sisteme giriş yapamazlar.
 
İş verenler tarafından sisteme doğru bir şekilde giriş yapılmadığı takdirde, çalışanların bilgileri güncellenmediği takdirde bu anlamda bir yasal takip süreci başlayacaktır. Yasal takip sürecinin başlaması ile birlikte işletmelerin usulsüz çalıştığına yönelik çeşitli fikirlerle birlikte iş yerinin kapatılmasına kadar varan ciddi durumlar ortaya çıkabilir.
 
E Bildirge Nedir?
 
E bildirge sistemi genel olarak iş verenleri yakından ilgilendirmektedir. Çalıştırdıkları işçilerin ödenen maaşları, sigorta primleri, kazanç bildirimlerinin düzenli olarak sisteme girilmesi gerekmektedir. Sisteme giriş yapılmadığı takdirde devlet tarafından yapılan kontroller çerçevesinde tespit edilirse yasal süreç başlayabilir ve olumsuz bir durum olarak değerlendirilmektedir.
 
Sosyal güvenlik kurumu üzerinde bulunan tescilli dosyaya işlenmesi gerekmektedir. Ancak bunun için e bildirge şifresi gerekir. Farklı kişilerin eline geçmemesi ve olumsuz durumların oluşmasını engellemek için şifre sistemi gizlilik içerisinde kullanılmaktadır. E bildirge şifresi tüm resmi işlemlerin tamamlanması açısından önemli bir durumdur.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol