kapat ikonu

Dünyanın petrolü Türkiye'den gidiyor

Dünya piyasalarına dağıtılan petrolün önemli bir kısmı Türk topraklarından geçiyor. Kerkük-Ceyhan Boru Hattı üzerinden Türkiye sınırlarından dünya piyasalarına sevkedilen petrol miktarı rekor seviyeye ulaştı.

  • Gündem
  • 26 Ocak 2016 16:34
  • Son Güncelleme: 26 Ocak 2016 16:35

Kerkük-Ceyhan Boru Hattı üzerinden Türkiye sınırlarından piyasalara sevk edilen İran petrolü bir önceki yılı verilerine göre rekor düzeyde artış gösterdi. 2014 yılında bu hat üzerinden sevk edilen Irak petrolünün miktarı 48,6 milyon iken 2015 yılında sevkiyat rakamı 192,4 milyon değerlerine ulaştı.

Bundan önceki en yüksek sevkiyat değeri ise 167 milyon 467 varille 2009 yılında gerçekleşmişti. Bu rekor 2015 yılında kırıldı. Yılda ortalama olarak 600 milyon varil kapasitesi bu hat üzerinden piyasalardaki petrol talebinin nemli bir bölümü karşılanıyor.

Kerkük-Ceyhan Boru Hattı Irak'ın Kerkük ve diğer üretim alanlarından ham petrolü Yumurtalık-Ceyhan Terminali'ne kadar götürüyor. BU alandan da tankerler aracılığıyla uluslararası piyasalara arz ediliyor. Piyasalardaki ham petrolün önemli bir miktarı Türkiye üzerindeki hatlardan geçiyor.

ORSAM (Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi) Uzmanı Bilgay Duman bu hat üzerindeki ham petrol sevkiyatında meydana gelen artışlarla ilgili açıklamada bulundu. Duman'a göre bu artışların meydana gelmesindeki en büyük etken güvenlik sorunun önemli ölçüde ortadan kaldırılmış olması. Bu hat üzerinde yaşanması muhtemel güvenlik sorunlarının kontrol altına alınmasıyla sevkiyatların da arttığını dile getirdi.

Irak'ın kuzeyindeki geçiş hattı üzerinde IŞİD ve PKK saldırıları nedeniyle ara ara petrol sevkiyatının aksaklıklara neden olduğuna dikkat çeken Duman, "2015 yılında Irak'ta hem DAEŞ geriledi. Hem de petrol boru hattının geçtiği bölgelerdeki Kürdistan Demokrat Partisi'nin etkin olması sebebiyle PKK üzerindeki baskısı arttı" şeklinde değerlendirmelerde bulundu.

Duman ayrıca bu sevkiyatın artış nedenlerinden biri olarak da Irak'taki petrol üretiminin atmış olmasını gösterdi.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol