kapat ikonu

Dünyanın en zenginlerinin milyarları eridi

Dünyanın en önemli iş dergilerinden biri olan ve Türkiye ayağı da bulunan Forbes ‘Dünyanın En Zenginleri’ listesini yayınladı. 2016 yılından 2009 yılından bu yana dünya zenginlerinin servetlerinde ciddi oranlarda erime yaşandığı tespit edildi.

Dünyanın en zenginlerinin servetleri her geçen gün eriyor. Küresel belirsizlik ve küresel daralma ve düşen petrol fiyatlarıyla piyasalarda medyana gelen dalgalanmaların etkisiyle milyarderlerin servetleri de değişti. Üstelik servet dağılımında da farklılıklar meydana geldi. Ancak tüm bu olumsuz durumlara göre dünyanın en zengin kişi hala daha Microsoft’un kurucusu ve CEO’su Bill Gates. Efsanevi CEO’yu takip eden isim ise Moda devi Inditex’in kurucusu Amancio Ortega oldu.
 
İlk 20 milyarder değişti
Forbes’ın her yıl düzenlediği listenin 2016 yılındaki sıralamasında ani değişiklikler olduğu gözlemlendi. İlk 20’de büyük değişimler yaşayan liste gelir dağılımının değiştiğine yönelik sinyaller verdi. Bill Gates'in serveti 4.2 milyar dolar geriledi.
 
Milyarderlerin serveti 6.48 trilyon dolara düşerken bir önceki sene bu rakam 570 milyar dolar daha yüksekteydi. Yaklaşık servette de 2010'dan beri ilk defa gerileme meydana geldi. Zenginlerin milyar dolarları önemli ölçüde eridi. Çok uzun zamandır artan servetler ilk kez düşmeye başladı. Bunda küresel daralmanın ve küresel fakirleşmenin büyük etkisi olduğu düşünülüyor.
 
Listedeki en karlı isim Zuckerberg
Türkiye listesinin birincisi Murat Ülker 2.9 milyar dolarlık serveti ile uluslararası listede 595'inci oldu. Murat Ülker’le beraber Forbes’ın dünya listesinde toplamda 31 adet Türk milyarder bulunuyor. En yüksek performansı sergileyen isim ise Facebook isimli sosyal medya ağının kurucusu 31 yaşındaki genç iş adamı Mark Zuckerberg oldu. Zuckerberg kaybedenlerin aksine servetine servet kattı. Facebook’un kruucusu servetine toplamda 11.2 milyar dolar daha ekledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol