kapat ikonu

Dünya Melek Yatırım Forumu İstanbul’da başladı

Dünya Melek Yatırım Forumu (World Business Angels Investment Forum-WBAF), bugün itibarıyla İstanbul'da başladı.

Forum, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Kosova Parlamento Başkanı Kadri Veseli ve Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitaroviç’in yanında pek çok ülkeden bakan ve üst düzey bürokratın katılımıyla açıldı.
 
Türkiye çok iyi işler çıkardı
 
Açılışta konuşan Hırvatistan Cumhurbaşkanı Kolinda Grabar Kitaroviç, WBAF'nin küresel ekonomide paydaşlar arası iş birliğini yükseltmek adına önemli çalışmaları gerçekleştirdiğini ifade ederek, WBAF’inin Hırvatistan'da ofis açarak kendilerini ve Hırvatistanlıları onurlandırdığını dile getirdi. WBAF’nin Hırvatistan’da pek çok yatırımcı ve girişimciyi bir araya getirerek, istihdamın güçlenmesi adına çok başarılı işlere imza attığını vurgulayan Kitaroviç, Türkiye’nin terörizme karşı savaşarak, mültecileri destekleyerek ve yatırımcısını güçlendirerek çok iyi işler çıkardığına işaret etti.
 
Hırvatistan'ın sağlam temellere oturan bir ekonomisi bulunuyor
 
Kitaroviç, Hırvatistan'ın sağlam temellere oturan bir ekonomisi olduğuna değinerek, buna rağmen ülkenin hâlen gidecek çok yolu olduğunu belirtti. Hırvatistan’ın ekonomisinde ve küresel ekonomide alternatif kaynaklar ve alternatif iş modellerine yönelmenin gerekliliğinin altını çizen Kitaroviç, Hırvatistan'a bakıldığında büyük firmaların ekonominin makinesi konumunda olduğunu kaydederek, bu firmaların daha muazzam işler çıkarması için onlara daha çok alternatifler sunulması gerektiğini bildirdi.
 
WBAF geleceğin ekonomisinin sürdürecek ve devam ettirecek girişimcileri çıkaracak
 
Kitaroviç, WBAF olarak geleceğin ekonomisini sürdürecek ve devam ettirecek girişimcileri çıkarmak gibi niyetleri olduğunu aktararak, bunun çok önemli bir sorumluluk olduğunu öne sürdü. Bölgedeki diğer ülkelere kıyasla, Hırvatistan’ın da avantajları bulunduğunu anlatan Kitaroviç, 1993 yılından beri dünyanın farklı yerlerinden pek çok alanda yatırımcı çektiklerini hatırlatarak, Türk yatırımcıların da Hırvatistan’da yatırımlarda bulunduğuna dikkati çekti. Hırvatistan’ın yatırıma açık bir ülke olduğunu ileri süren Kitaroviç, bütün yatırımcı ve girişimcilere kapıları açmak ve onlara yatırım ortamı oluşturmak istediklerini söyledi.
 
Kitaroviç’in ardından söz alan Kosova Parlamento Başkanı Kadri Veseli ise dünyada girişimciliğin öneminin daha iyi anlaşılmaya başlandığını savunarak, gelinen noktada paydaşlar arasında iletişimin ve iş birliğinin öneminin daha iyi anlaşıldığına değindi.
 
Son olarak kürsüde konuşmasını yapan WBAF Başkanı Baybars Altuntaş da dünyanın önemli karar vericilerini İstanbul'da misafir etmekten dolayı gurur duyduklarının altını çizerek, beraber değer oluşturmak adına iki gün boyunca fikir alışverişinde bulunacaklarını açıkladı. Altuntaş, Türkiye'nin paranın icat edildiği coğrafyada bulunduğunu anımsatarak, İstanbul'un dünyanın sayılı ticaret merkezlerinden biri olduğunu ileri sürdü.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol