kapat ikonu

Dünya Helal Zirvesi ve Helal Expo Fuarı tamamlandı

Dünya Helal Zirvesi ve Helal Expo Fuarı'na 26 ülkeden 350 firmanın, 80 ülkeden 40 bin ziyaretçinin katıldığı bildirildi.

Dünya Helal Zirvesi ve Helal Expo Fuarı'nın bu yıl 40 bin ziyaretçisi olduğunu duyuran Dünya Helal Zirvesi Konsey Başkanı ve Discover Events Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Ete, 5 bine yakın delegasyon katılımı gerçekleştiğini aktardı.
 
Dünya Helal Zirvesi ile 6. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Helal Expo Fuarı, Cumhurbaşkanlığı himayesinde, İslam Ülkeleri Standartları ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC), İslam Ticareti Geliştirme Merkezi (ICDT) ve Discover Events ortaklığında 29 Kasım-2 Aralık tarihleri arası Yenikapı'daki Avrasya Gösteri ve Sanat Merkezi’nde düzenlendi.
 
26 ÜLKEDEN 350 FİRMA KATILDI
 
Dünya Helal Zirvesi ve Helal Expo Fuarı'na bu sene helal gıda, finans, turizm, kozmetik, tıp, kimya, ambalaj, makine, İslami yaşam ve tekstil gibi birçok sektörden 26 ülkeden 350 firmanın, 80 ülkeden 40 bin ziyaretçinin katıldığı açıklandı.
 
AŞÇILAR BİRÇOK ALANDA DEĞERLENDİRİLDİ
 
Etkinlik, bu sene birçok yarışmaya da ev sahipliği yaparken, 1. İslam Ülkeleri Aşçılar Kupası, İSMEK Şefleri Yarışıyor ve Engelsiz Lezzetler Yarışması'na katılan aşçıların işçilik, hijyen, israf, sunum ve prezantasyon değerlendirmeleri jüri tarafından yapıldı ve ödüller sahiplerini buldu.
 
YUSUF İSLAM DA İSTANBUL’DA
 
İngiliz şarkı sözü yazarı ve yorumcu Yusuf İslam da İstanbul’da düzenlenen Dünya Helal Zirvesi’ne konuşmacı olarak katıldı. İslam’a, konuşmasının ardından ‘’Dünya Helal Zirvesi Barış Ödülü’’ takdim edildi. İslam, fuar kapsamında hayranlarıyla da buluşma fırsatı yakaladı, ‘’Neden Hâlâ Gitar Taşıyorum’’ adlı kitabı için küçük çaplı bir imza töreni düzenledi.
 
26 ÜLKE HELAL EXPO FUARI’NDA YER ALDI
 
Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Dünya Helal Zirvesi Konsey Başkanı ve Discover Events Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Ete, Dünya Helal Zirvesi ve Helal Expo Fuarı'nın bu sene 40 bin ziyaretçisi olduğunu ifade etti. 5 bine yakın delegasyon katılımı gerçekleştiğini vurgulayan Ete, 26 ülkenin ürünleriyle ve stantlarıyla Helal Expo Fuarı'nda yer aldığını söyledi.
 
Ete, bine yakın aşçı katılımının gerçekleştiğini, bu yıl birincisi düzenlenen ve geleneksel hâle getirilmesi planlanan 1. İslam Ülkeleri Aşçılar Kupası'nın gerçekleştiğini ve farklı kategorilerde birçok ödül dağıtımının yapıldığını belirtti. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinin mutfaklarının tanıtıldığı sergi alanlarının yapıldığını ve 4 gün boyunca 7 bölgenin yemeklerinin tanıtıldığını dile getiren Ete, fuara İslami turizm ve muhafazakar moda üzerine yurt dışından katılımların da olduğunu anlattı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol