kapat ikonu

Dünya Bankası ile 200 milyon dolarlık anlaşmaya varıldı

Bakan Dönmez, kamudaki enerji verimliliği yatırımları için Dünya Bankası ile 200 milyon dolarlık bir anlaşmaya varıldığını açıkladı.

  • Gündem
  • 12 Kasım 2018 14:44
  • Son Güncelleme: 12 Kasım 2018 14:57
Kamudaki enerji verimliliği yatırımları için Dünya Bankası ile 200 milyon dolarlık bir anlaşmaya varıldığını açıklayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Enerji Verimliliği Derneği 5. Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı'nın açılışında yaptığı konuşmada, Türk ekonomisinin her türlü provokasyon ve gizli saldırıya rağmen son 16 yıldır rekor kıran büyümelerle başarılı bir performans sergilediğini dile getirdi.
 
KAYNAKLARIN ETKİN VE VERİMLİ KULLANILMASI ÖNEMLİ
 
Bakan Dönmez, Türkiye'nin bu yüzyıla damgasını vuran ülkelerin başında geleceğini öne sürerek, son 10 yılda birincil enerji tüketiminin kümülatif olarak yarı yarıya arttığını vurguladı. Enerji sektöründe üretimden dağıtım ve iletime dev bütçeli yatırımların hayata geçtiğini anlatan Dönmez, arz kapasitesini geliştirmenin yanında kaynakların etkin ve verimli kullanılmasının da çok önemli olduğunu aktardı.
 
UZUN VADEYE BAKILARAK GEREKEN DÖNÜŞÜM HAYATA GEÇİRİLECEK
 
Dönmez, Türkiye'nin enerjide kaynak zengini bir ülke olmadığını ve yurt dışı kaynaklı her bir ilave enerji kaynağının ekonomiye yük anlamına geldiğini ifade ederek, ihtiyacın kısa vadede değil, uzun vadeye bakarak gereken dönüşümü hayata geçirmek olduğunu söyledi.
 
Türk milletinin tasarruf bilincine sahip olduğunun ve enerji israfının milletçe önlenerek hayatın merkezine konulması gerektiğinin altını çizen Bakan Dönmez, bu yıl mart ayında açıklanan Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planı'na değinerek, planın birçok sektörü ilgilendiren 6 alanda toplam 55 eylemi içerdiğini anımsattı.
 
24 MİLYON TON EŞ DEĞER PETROL TASARRUFU
 
Dönmez, plan dâhilinde 2023'e kadar enerji verimliliğinde yaklaşık 11 milyar dolar yatırım gerçekleştirileceğini belirterek, 2023'e kadar kümülatif olarak yaklaşık 24 milyon ton eş değer petrol tasarrufunun da gerçekleştirileceğini savundu.
 
‘’BİR KOYUP ÜÇ ALACAĞIZ’’
 
2033'te ise elde edilecek tasarruf miktarı yatırım bedelinin yaklaşık üç katı karşılığında, yani 30 milyar dolarlık bir seviyeye ulaşmış olacağını ileri süren Dönmez, plan kapsamında 2023'e kadar enerji verimliliğinde yaklaşık 11 milyar dolar yatırım gerçekleştirileceğini bildirerek, ‘’Bir diğer ifadeyle, bir koyup üç kazanacağız.’’ dedi.
 
DÜNYA BANKASI İLE 200 MİLYON DOLARLIK ANLAŞMA
 
Dönmez, binalarda enerji verimliliği fırsatlarının daha yüksek olduğunu hatırlatarak, standarda uygun yalıtımla yüzde 40'a varan tasarrufun sağlanılabileceğinden bahsetti. Kamuda enerji verimliliği yatırımlarının finansmanı için Dünya Bankası ile yaklaşık 200 milyon dolarlık bir kaynak anlaşmasına varıldığına işaret eden Bakan Dönmez, İller Bankası üzerinden, kamu binalarının başta ısı yalıtımı olmak üzere enerji tasarrufuna dönük çalışmaları için merkezi idari birimlerin ve belediyelerle birlikte yerel yönetimlerin uzun vadeli ve düşük faizli bu kaynaktan yararlanmış olacağını duyurdu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol