kapat ikonu

DTÖ, Türkiye'yi ABD'ye karşı haklı buldu

DTÖ Paneli’nin Türkiye'nin neredeyse tüm iddialarını haklı bulduğunu söyleyen Pekcan, ABD'nin uyguladığı telafi edici vergilerin DTÖ anlaşmalarına aykırılığın teyit edildiğini bildirdi.

  • Gündem
  • 20 Aralık 2018 09:58
  • Son Güncelleme: 20 Aralık 2018 10:16
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Dünya Ticaret Örgütünde (DTÖ) sonuçlanan panel kararına ilişkin açıklamalarda bulundu. Panel’in Türkiye'nin neredeyse tüm iddialarını haklı bulduğunu ifade eden Pekcan, Türkiye’nin petrol ve hat boruları ihracatına ABD tarafından uygulanan ı telafi edici vergilerin DTÖ anlaşmalarına ve kurallarına aykırı olduğunu teyit ettiğini kaydetti.
 
Pekcan, ABD'nin uzun süredir Türkiye menşeli petrol borularında sübvansiyon olduğu iddiasıyla ihracatta yüzde 15'e varan oranda telafi edici vergi uyguladığını hatırlatarak, Panel’in Türkiye'nin neredeyse tüm iddialarını haklı bularak, ABD'nin petrol ve hat boruları ihracatına uyguladığı telafi edici vergilerin DTÖ anlaşmalarına ve kurallarına aykırı olduğunu teyit ettiğini yineledi. Bu kapsamda ABD'ye karşı DTÖ'de bu çok önemli davanın kazanılmasıyla çelik ihracatçılarının ve Türkiye’nin menfaatlerini korumaya kararlı olduklarını vurgulayan Pekcan, Panel’in ABD'nin değerlendirmesi dışında bırakmaya çalıştığı konuların neredeyse tamamını çalışma alanında kabul etmediğini aktardı.
 
PANEL ABD’Yİ HAKSIZ BULDU
 
Öte yandan ABD'nin OYAK, ERDEMİR ve İSDEMİR'e ilişkin kamu kurumu tespitiyle ilgili olarak, davaya konu edilen dört soruşturma sürecinde de bunlara yönelik kamu kurumu bulgularının usulüne uygun yapılmadığı, ayrıca, "kamu kurumu" tespitlerini gerekçelendiremediğine hükmedildiğini açıklayan Pekcan, Panelin söz konusu kurumlarca soruşturmaya tabi firmalara fayda sağlanıp sağlanmadığı hususunda, ABD'nin bu şirketlerin kamu kurumu olduğuna dair iddialarını usulsüz ve hukuki dayanaktan yoksun bulduğunu ifade etti. Panel’in şikâyete konu edilen sübvansiyon soruşturmalarında belirli bir sübvansiyonun mevcudiyetinin ABD tarafından ortaya konulmadığını da kararlaştırdığını anlatan Pekcan, diğer taraftan ABD'nin sübvansiyona tabi ithal ürünlerle, sübvansiyona tabi olmayan ithal ürünleri birleştirerek zarar tespiti yapmasıyla ilgili olarak da Panel’in ABD'yi haksız bulduğunu duyurdu.
 
DEMİR ÇELİK ÜRETİCİLERİNİN MENFAATLERİ KORUNACAK
 
Bu sonuçlar çerçevesinde Panel’in, ABD'ye mevcut ticari önlemlerini DTÖ anlaşmaları çerçevesindeki yükümlülükleriyle uygun hâle getirmesini tavsiye ettiğine işaret eden Pekcan, ABD'nin geçen aylarda Türkiye ile 9 ülkenin demir çelik ürünleri ihracatına yönelik uygulamaya başladığı ilave gümrük vergilerine karşı, DTÖ'de başlattıkları Anlaşmazlıkların Hâlli sürecinde Panel Heyeti'nin oluşturulması aşamasına gelindiğini dile getirerek, Bakanlık olarak bu süreci de dikkatle takip ettiklerini ve yönettiklerini bildirdi. Pekcan, sözlerinin sonunda ise demir çelik üreticilerinin menfaatlerini DTÖ kuralları ve uluslararası yükümlülükler çerçevesinde korumaya kararlı olduklarını belirtti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol