kapat ikonu

Droneler Kapan'la Engellenecek

Türk Savunma sisteminin önemli tehditlerinden birisi olan Droneler bu süreçte yeni geliştirilen Kapan sistemi ile birlikte ortadan kaldırılacak.

Türk Savunma sisteminin önemli tehditlerinden birisi olan Droneler bu süreçte yeni geliştirilen Kapan sistemi ile birlikte ortadan kaldırılacak.
 
Türk savunma sistemi üzerinde son derece tehlikeli kabul edilen ve çeşitli sorunlara sebep olan Droneler bu süreç içerisinde bazı çalışmaları da beraberinde getirdi. Zaman zaman dronelerin saldırı amaçlı kullandığı da tespit edilmiştir. Bunun üzerine savunma sistemleri çerçevesinde bu durumu ortadan kaldırmak ve etkisiz hale getirmek için çeşitli çalışmalar gerçekleştirilecek.
 
Daha önce droneler geleneksel tespit ve güvenlik önlemeleri ile ortadan kaldırılmaya çalışılıyordu. Bunun üzerine sistemin geliştirilmesi ve tüm dünyada teröristler tarafından saldırı amaçlı kullanılmaya başlandığı için bu durum üzerinde özel çalışmalar gerçekleştirildi.
 
Son olarak Metaksan Savunma, SDT ve Tamgör Elektrik tarafından gerçekleştirilen ortak çalışmalar sonrasında yeni bir kapan sistemi geliştirildi. Bu sistem sayesinde gelişmiş radar sistemi sayesinde hem gündüz hem gece termal kameraları ile tespit aşamasında son derece başarılı oldukları ifade edildi. Lazer imha sistemleri ile dronelerin etkisiz hale getirildiği ifade edildi. Sadece tek droneler üzerinde değil aynı zamanda sürü droneler üzerinde de son derece etkili olduğu ifade edildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol