kapat ikonu

Drone ile kargo taşımacılığı bu sene başlayacak

2019'dan çok umutlu olduklarını anlatan PTT AŞ Genel Müdürü Bozgeyik, büyüme trendlerinin son yıllarda her sene rekor kırarak gerçekleştiğini vurgulayarak, drone ile kargo taşımacılığını bu sene başlatacaklarını ilan etti.

  • Sektörel
  • 11 Şubat 2019 12:53
  • Son Güncelleme: 11 Şubat 2019 13:15
Gazetecilere açıklamalarda bulunan PTT AŞ Genel Müdürü Kenan Bozgeyik, PTT olarak hizmet sunumunda bir paradigma değişikliğine gittiklerini ifade ederek, bu paradigma değişikliğinde hizmeti vatandaşın ayağına ulaştırmayı hedeflediklerini bildirdi. Bunu yaparken de öncelikle mobil araçları sahaya çıkardıklarını dile getiren Bozgeyik, mobil araçlarla ulaşılamayan, erişilemeyen noktalar varsa oralara gitmeyi hedeflediklerini belirterek, hizmet kalitesini yükseltmek için yeni bir uygulama başlattıklarının altını çizdi.
 
Yerli ve millî ‘Kargomatik’ler üretildi
 
Kargo hizmetlerinde, gün içinde evde bulunamamadan kaynaklanan problemleri aşabilmek adına mühendislerle yerli ve millî 'Kargomatik'leri ürettiklerine dikkati çeken Bozgeyik, hükûmetin İkinci 100 Günlük Eylem Planı projeleri arasında bulunan yerli ve millî Kargomatik makinelerden 100 tanesini pilot il olarak Ankara'ya yerleştirdiklerini ilan ederek, şimdi de İzmir ve İstanbul'da da bu projenin yaygınlaştırıldığını duyurdu. Bozgeyik, bu projelerle vatandaşların kendilerine ulaştırılacak kargoları günün istenen saatinde, istedikleri noktadan, gönderilen özel şifrelerle alabilme imkânına sahip olacağına işaret ederek, PTT'nin ilk kez Dünya Posta Birliğinin İdari Konsey Başkanlığını yürüttüğünü anımsattı.
 
Posta sektörünü yöneten bir PTT oluştu
 
Bozgeyik, Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gayretiyle 2016 yılından itibaren Dünya Posta Birliğinin İdari Konsey Başkanlığını yürüttüklerini anımsatarak, bununla beraber dünyada posta sektöründe söz sahibi olmanın yanı sıra, bu sektörü yöneten bir PTT’nin oluştuğunu ileri sürdü.
 
Drone ile kargo dönemi bu sene başlayacak
 
Bütün komisyonlarda, dünya genelinde sektör içindeki belirlenen kararlarda etkin rol aldıklarını savunan Bozgeyik, rol almanın yanı sıra, 'ülke ekonomisi adına ne yapılabilir’ şeklinde de orada projeler geliştirildiğini kaydederek, Afrika kıtasında e-ticaretin gelişmesi adına hazırlanan projede de Türkiye'ye çok önemli görevler ve fırsatlar oluşturmaya gayret ettiklerini söyledi. Bozgeyik, 2019 yılından çok umutlu olduklarını yineleyerek, büyüme trendinin son senelerde her yıl rekor kırarak gerçekleştiğini vurguladı. PTT'nin büyüme sürecinin bu sene de başka bir rekorla kapatacağına inancının tam olduğunu anlatan Bozgeyik, drone ile kargo taşımacılığını da bu sene içerisinde başlatacaklarını müjdeledi. Bozgeyik, Adalet Bakanlığı ile ortak projeler geliştirdiklerine işaret ederek, kayıtlı elektronik posta, tebligat gibi farklı alanlarda da yeni projeleri hayata geçireceklerini bildirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol