kapat ikonu

Drenaj suları tekrardan tarımda kullanılabilecek

Tarım ve Orman Bakanlığı ile TÜBİTAK MAM’ın yaptığı araştırmaların ardından, GAP bölgesindeki drenaj sularının tekrardan tarımda kullanılmaya uygun özelliklere sahip olduğu tespit edildi.

  • Gündem
  • 08 Ocak 2019 16:40
  • Son Güncelleme: 08 Ocak 2019 16:44
Konu ile ilgili yazılı bir açıklamada bulunan Harran Üniversitesi (HRÜ) Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Şimşek, projenin Türkiye'deki tüm bölge ve havzalarda uygulanması için böyle bir çalışmanın başlatıldığını ifade ederek, projeyi en büyük sulama yatırımı olan GAP bölgesinde sürdürdüklerini anımsattı. Amaçlarının, özellikle tarımdan dönen yani çok fazla sulamanın ardından ortaya çıkan drenaj sularını nerelerde kullanabileceğinin hesaplamak olduğunu vurgulayan Şimşek, bölgede sulamada kullanılan ciddi miktarda suyun, deşarj edilerek Basra Körfezi'ne kadar gittiğini aktardı.
 
500 BİN DEKAR ARAZİ SULANABİLECEK
 
Şimşek, GAP'ın Fırat ve Dicle havzalarını içine aldığını hatırlatarak, Türkiye'deki sulanabilir tarım alanlarının yüzde 20'den fazlasının, akarsuyun ise yüzde 28'inin bölgede bulunduğunu dile getirdi. Drenaj suyunun ortaya çıkmasında ve miktarının yükselmesinde temel sebebin bilinçsiz sulama olduğuna işaret eden Şimşek, Harran Ovası'nda sulama randımanının yüzde 35'ler civarına bulunduğunu ileri sürerek, sulamada kullanılan suyun çok fazla bir kısmının boşa gittiğini ve drenaj kanallarıyla başka yerlere aktarıldığını belirtti. Şimşek, Harran'da 500 milyon metreküpün üzerinde su kaybı yaşandığına dikkati çekerek, bunu tekrar kazandıktan sonra 500 bin dekar arazinin sulanabileceğini savundu.
 
PAMUKTA CİDDİ KATMA DEĞER TASARRUFU YAPILABİLECEK
 
Yani yeni kazanılan suyla Harran Ovası'nın yüzde 25'i kadar bir sahanın daha şebekeye alınarak sulanabileceğini bildiren Şimşek, drenaj sularını azaltmak adına çiftçilerin vahşi sulamadan bilinçli sulamaya geçmesi gerektiğini aktararak, pamukta bir dönemde 8-9 olan sulama sayısının 5-6'ya indirip ciddi su ve katma değer tasarrufunun yapılabileceğinin altını çizdi.
 
PROJE KAPSAMINDA ÖNEMLİ TESPİTLER YAPILDI
 
Gazetecilere konuşan HRÜ Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Uyanık ise GAP bölgesinin, sulama ve verimli tarım arazisi bakımından Türkiye'nin en önemli bölgelerinden biri olduğunu kaydederek, proje kapsamında önemli tespitler yaptıklarını anlattı.
 
DRENAJ SULARININ YENİDEN TARIMDA KULLANILMASI ADINA UYGUN OLDUĞU BELİRLENDİ
 
Drenaj sularının fizikokimya özelliklerinin tespit edildiğini ve bu suların yeniden tarımda kullanılması adına uygun olduğunun belirlendiğini ifade eden Uyanık, herhangi bir ilave işlem yapmadan, arıtmaya gerek olmadan bu suların tekrar tarımsal sulamada kullanılmaya uygun olduğunun tespit edildiğini bildirdi. Uyanık, projede yapılan tespitlerin ardından, ilgili kurumlara önerilerin de sunulduğunu belirtti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol