kapat ikonu

Domates ve salatalık fiyatlarında son durum ne?

Son günlerde zirve yapan domates ve salatalık fiyatları, havaların ısınması ile gerilemeye başladı.

Türkiye genelinde büyük bir artış gösteren domates ve salatalık fiyatları, hava şartlarının düzelmesi ile normale dönmeye başladı.

Yüreğir Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Hacı Yüksekyayla, hava şartlarının daha iyi gitmesi durumunda fiyatların 75 kuruşa kadar düşeceğini ileri sürdü.

Daha önce domatesin fiyatı 6 TL’ye kadar, salatalığın ise 4 TL’ye kadar yükselmişti. Havaların düzelmesi ile birlikte bu fiyatlar normale döndü. Domates ve salatalığın haldeki kilo fiyatı 1 liraya kadar geriledi.

“Fiyatlar 1 TL’ye kadar geriledi”

Yüreğir Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Hacı Yüksekyayla, hava şartlarının kötü olmasından dolayı hale giren ürün sayısında büyük azalma olduğunu, fiyatların bu yüzden yükseldiğini söyledi. Hava şartlarının düzelmesiyle hale giren ürün miktarı yükselince fiyatların doğrudan düştüğünü kaydeden Yüksekyayla, “Daha önce fiyatı 4-5 liraya kadar yükselen domates ile 3-4 liraya kadar çıkan salatalığın kilosu 1 ila 1 buçuk liraya kadar düştü. Fiyatların düşmesinin temel nedeni hava şartlarının düzelmesi. Biz 30 yıldır bu işle ilgileniyoruz, bu zamana kadar bu kadar çetin bir iklim yaşamadık. Kış aylarının çetin geçmesi nedeniyle bir kısım mallar öldü ve hale mal yetişmedi. Haldeki fiyatlar tamamen arz-talebe bağlıdır.” diye konuştu.

“Hava şartları böyle giderse 75 kuruşa kadar düşer”

Haldeki sebze ve meyve fiyatlarının daha da düşeceğini beklediklerini söyleyen Yüksekyayla, “Önümüzdeki günlerde domates ve salatalık fiyatının 75 kuruşa kadar düşeceğini tahmin ediyoruz. Fiyatlar pazarlara da yansımaya başladı ancak burada asıl sorun büyük marketler. Örneğin burada en iyi domatesin fiyatı 1 buçuk lirayken, büyük marketlerde fiyat 6 liraya kadar çıkıyor. Fiyatların artmasının sorumlusu üretici ve hal esnafıymış gibi lanse ediliyor. Ama öncelikle marketlerin denetlenmesi gerektiğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol