kapat ikonu

Domates Üreticileri Artık Gülüyor!

Örtü altı domates yetiştiriciliğinin merkezi olan Antalya'da bu yıl domates fiyatlarının üreticilerin yüzünü güldürdüğü belirlendi.

Antalya örtü altı domates yetiştiriciliğinde üretim merkezi olarak biliniyor. Bu yıl domates fiyatlarının üreticilerin de yüzünü güldürdüğü ortaya çıktı. Bu yıl domates üretimi ve alınan verim bakımından son derece güzel ve beklentilerin üzerinde bir sezon geçirdiklerini ifade eden üreticiler geçmişte elde edilen zararların karşılığının bu şekilde alındığını ifade etti.
 
Domates fiyatlarının yüksek seyretmesi üreticilerin verdikleri emeklerin karşılığını aldığı yönünde yorumlandı. Antalya'da bu yıl genel olarak hava şartları kötü seyretmişti. Bunun üzerine domates ve sofralık bazı ürünlerin veriminde ciddi azalmalar meydana gelmişti. Bu durumda pek çok üretilen ürünün zarar görmesinden dolayı çöpe gittiği açıklandı. Özellikle belirli bir dönem ortaya çıkan hortum ve fırtına felaketinin ardından üreticiye ciddi miktarda zarar ödemesi olarak geri yansımıştı.
 
Domates 3 Liranın Altına Düşmedi
 
Girdi maliyetlerinin ve ardından kış sezonunun kötü geçmesinin ardından Antalya'da bulunan ve iç piyasaya verilen domates fiyatları 3 liranın altına hiç düşmedi. Bu sayede şimdiye kadar meydana gelen kayıplarını yeniden tolere edebildikleri belirlendi. İhracatta ise 5 liraya kadar çıktığı ifade edildi. Kış aylarının beklenenden daha sert geçmesi ve yaşanan zararlar sonrasında domates fiyatlarının da düşük seyretmesi çiftçi tarafından büyük kayıplara neden olabilirdi. Bunun üzerine fiyatlar ve ortaya çıkan tablo gelecek yıl içinde üreticilere umut oldu. Seyreden fiyatlardan dolayı son derece mutlu oldukları ortaya çıktı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol