kapat ikonu

Dolar/TL yeniden yükselecek mi? Dolar ve euroda son durum!

Dolar fiyatları düşmeye başladı. Peki, dolar yeniden yükselecek mi? Analistler bu konuya ilişkin ne söylüyor?

  • Gündem
  • 17 Ağustos 2018 11:50
  • Son Güncelleme: 17 Ağustos 2018 11:51
Rahip Brunson krizi nedeniyle yükselen dolar fiyatları en son İstanbul serbest piyasadan edinilen bilgilere göre 5,8140 seviyesinde seyrediyor. Dolarla birlikte artışını sürdüren euro ise 6,6520 liradan güne başlangıç yaptı.
 
Ekonomi analistleri dolar/TL paritesinin 6 TL seviyesinin altında kalması durumundaki düşüşlerin devam edeceğini söylüyor. 6 seviyesinin kritik olduğunu belirten analistler eğer ki dolar/TL paritesi bu seviyenin altına
düşerse düşüş eğiliminin devam edebileceğini ve 5,00-5,20 bandının gündeme gelebileceğini söylüyorlar.
 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yabancı yatırımcılar ile gerçekleştirdiği görüşmeden sonra gün içinde dolar ve euro düşüş eğilimini sürdürdü. Dolar fiyatları dün gün içinde 5,70’in altına düştü ve günü yüzde 1,3 azalışla 5,8250 seviyesinden tamamladı. Henüz 6 TL’nin üzerine çıkmayan dolar/TL paritesinin bu şekilde devam etmesiyle birlikte dolardaki düşüşün devam edeceği tahmin ediliyor. Dolar/TL paritesinin kritik seviye olarak belirlenen 6’nın üzerine çıkması durumunda ise yeniden ani artışların gündeme gelebileceği tahmin ediliyor.
 
İstanbul serbest piyasadan alınan bilgilere göre bugün dolar/TL 5,7503’e kadar geriledi. Ardından sabah 9 sıralarında bir önceki kapanışa göre yüzde 0,8 düşüşle 5,7750 seviyesinde dengelendi. Dolardaki düşüş devam ederken euro/TL paritesi de yüzde 1 değer kaybı ile 6,6130’dan; sterlin/TL paritesi ise 7,4140’tan işlem gördü.
 
Ekonomi analistleri dolar/TL paritesinin 6’nın üzerine çıkmaması durumunda düşüşün devam edeceğini tahmin ediyor. Analistler ayrıca dolar/TL paritesinin bu seviyelerde devam etmesi durumunda 5,00-5,20 bandının gündeme gelebileceğini belirtti.
 
BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) ile TCMB (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) tarafından atılan adımların TL’nin ani ataklarını sınırladığına değinen analistler dün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile yabancı yatırımcıların yaptığı telekonferanstan çıkan mesajların da Türk lirasına destek verdiğini ifade etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol