kapat ikonu

Dolar/TL TCMB'nin hamlesiyle 3,80'in altına geriledi

Geçen haftalarda tarihi seviyesine ulaşan dolar/TL TCMB'nin hamleleri sayesinde 3,80'in altına gerileyerek dengelendi.

TCMB tarafından dün devreye sokulan döviz takas piyasasını devreye sokması ve haftalık repo ihalesi açmamasıyla gerileyen dolar güne yatay başlayarak 3,802in altında dengelendi.
 
Star Gündem'de yer alan habere göre, geçtiğimiz haftalarda rekor seviyeye ulaşan dolar/TL yeni haftada gerilemeye başladı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından atılan adımlar dolar fiyatlarının gerilemesini sağladı.
 

ABD Merkez Başkanı Yellen’ın açıklamaları dolar/TL üzerinde etkili oldu

 
Dünkü işlemlerde 3,7559'a kadar gerileyen dolar/TL akşam saatlerinde ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen'ın açıklamaları ile yükselişe geçti.
 
Yellen'ın açıklamalarının ardından küresel piyasalarda artan dolar talebine bağlı olarak yükselen dolar/TL, günü 0,9 artışla 3,7938'den tamamladı.

 

Dolar ve euroda son durum

 
Dolar/TL, sabah saatlerinde Asya piyasalarındaki alımlarla en yüksek 3,8164'ü görse de bu seviyelerde tutunamadı ve saat 10.20 itibarıyla 3,7980 seviyelerinde dengelendi. Aynı dakikalarda avro/TL yüzde 0,2 primle 4,0450'den, sterlin/TL ise yüzde 0,2 artışla 4,6650'den alıcı buluyor.

 

Uzmanlardan dolar beklentileri

 
TCMB Beklenti Anketindeki enflasyon tahminlerinin gelecek hafta gerçekleştirilecek Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı öncesinde piyasaların odak noktasında olacağına değinen analistler, dolar/TL için, 3,8170 seviyesinin direnç, 3,7520 seviyesinin destek konumuna geldiğini söyledi.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol