kapat ikonu

Dolar/TL ne kadar oldu?

Dünden bu yana düşüş trendini devam ettiren dolar/TL alınan son bilgilere göre, dolar 5 Ocak'tan beri en düşük seviyesini görerek 3,56 lira oldu.

Fed tutanaklarının açıklamasının ardından düşüşünü devam ettiren dolar/TL 5 Ocak tarihinden bu yana en düşük seviyesini gördü. Son alınan bilgilere göre dolar 3,56 lira seviyesinden işlem görmeye başladı.
 
Euro/TL ise son durum 3,77 seviyesinde.
 
Dünkü kapanışta doların satış fiyatı 3.6080 lira, euronun satış fiyatı ise 3.7970 lira olmuştu.
 
Dolar kurundaki düşüşe paralel hafta başından bu yana değer kaybeden altının gram fiyatı ise bugün 142 liranın altını gördü ve 142,5 lira seviyelerinde dengelendi.

 

Fed Başkanı Yellen’ın açıklamaları kurun düşüşünde etkili oldu

 
 
Analistler, FED Başkanı Janet Yellen'ın geçen hafta kongrede yaptığı sunumdan sonra yükselen faiz artırım beklentilerinin, dünkü tutanakların ardından azaldığını belirtiyor.
 
Brezilya Merkez Bankasının politika faizini 75 baz puan indirerek yüzde 12,25 seviyesine çekmesinin de uluslararası yatırımcıların TL'ye ilgisini artırdığını ifade eden analistler, yurt içinde ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) sıkı para politikasını devam ettirmesinin döviz kurları üzerinde baskı oluşturduğunu kaydetti.
 

 

Fed tutanaklarının açıklanmasının ardından dolardaki düşüş hızlandı

 
ABD Merkez Bankası'nın (Fed) son toplantısına ait tutanaklar dün akşam açıklandı. Birçok Fed yetkilisinin ekonomik görünümün değişmemesi halinde faiz artışına "oldukça yakın zamanda" gidilmesini desteklediğini ortaya koyan tutanaklarda, ayrıca yeni yönetimin mali politikalarına yönelik belirsizliğin de yükseldiği kaydedildi.

 

Tutanaklardaki ifadeler yeni ve açık bir sinyal vermedi

 
 
Küresel piyasalar analistleri, tutanaklardaki ifadelerin piyasalara yeni ve açık bir sinyal vermediğini ancak seçilen kelime ve ifadelerin mart ayındaki faiz artırım beklentilerini hafif de olsa azalttığını belirtti.
 
Yurt içinde, küresel piyasalarda devam eden risk iştahı ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) TL'deki sıkılaştırıcı adımlarını devam ettirmesinin döviz kurlarındaki düşüşü desteklediğini ifade eden analistler, bugün Almanya'da açıklanacak büyüme ve ABD'de açıklanacak makroekonomik verilerin takip edileceğini bildirdi.
Kaynak: Milliyet
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol