kapat ikonu

Dolar/TL kuru 2,88 seviyesini görebilir

15 Temmuz gecesi Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından gerçekleştirilen darbe girişimine rağmen gevşeyen dolar/TL kuru FOMC tutanakları sonrası düşmeye devam ediyor. Dolar/TL kurunda 2,88 seviyelerinin gündeme gelebileceği konuşuluyor.

Destek Yatırım Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Kutay Gözgör, an itibariyle 2,92 seviyelerinden fiyatlanan dolarda geri çekilmelerin devam etmesi durumunda 2,90-2,88 seviyelerinin gündeme gelebileceğini belirtti.

 

FED Faiz Artışı Konusunda Sabırlı Olmaya Devam Ediyor

 
Piyasaların merakla beklediği FED’in Temmuz ayı toplantı tutanakları açıklandı. Toplantı tutanaklarının detaylarına baktığımızda FED’in faiz artışına yönelik önemli mesajlar yer aldığını görüyoruz. Tutanakların detaylarına baktığımızda, FED üyelerinin faiz artışı konusunda fikir ayrılığı yaşadığını görüyoruz.
 
Salı günü FED üyesi Dudley’nin Eylül ayında faiz artışı olabileceğine yönelik açıklamalar sonrası tutanaklar daha önemli hale gelmiş ve diğer üyelerinde faiz artışı destekleyebileceğine yönelik beklentiler oluşmuştu. Ancak, çoğu FED üyesinin enflasyon oranında kalıcı ve sürdürebilir bir yükselme yaşanmadığı sürece faiz artışı uygun olmayacağı ifadesi dikkat çekti.
 
Aynı zamanda FED daha öncesinde olduğu gibi ABD’den açıklanacak olan makroekonomik verilere göre faiz artışı kararını vermeye devam edecek. Bazı üyeler ise işsizlik oranında yaşanan hızlı düşüşün enflasyonun hızlı yükseltebileceği riskine vurgu yapsa da piyasalar FED’in yıl boyunca en fazla 1 faiz artışı yapabileceğini düşünüyor. Tutanaklar sonrası FED’in faiz artışı ihtimali Eylül ayında % 10 seviyesine gerilerken Aralık ayında ise % 49 olarak görünüyor.
 

TL’nin Değer Kazanımları Hızlandı

 
FED üyelerinin faiz artışı konusundaki tutarsız açıklamaları piyasalar tarafından “FED kısa vade de faiz yükseltmeyecek” algısını yarattığı için Doların değer kayıplarının küresel olarak hızlandığını gördük.
 
Gelişmekte olan ülke para birimlerine fon akışı hızlanırken Dolar TL paritesi 2,93 seviyesinin yeniden aşağısına geçti. Yurt içinde normalleşme süreci ve FED’in yavaş faiz artışı gerçekleştireceği beklentisi TL varlıklarını olumlu etkilemeye devam edebilir. Bu bağlamda önemli direnç seviyesi olan 2,9420 seviyesinin aşağısında geri çekilmeler 2,900 -2,8850 bölgesine doğru sürebilir.
 
Öte yandan yarın kredi derecelendirme kuruluşu FITCH, Türkiye’nin notunda değişiklik yapmaması halinde TL varlıklarını destekleyebilir. BİST 100 endeksinde ise yükselişler tekrardan önemli direnç olan 79200 seviyesine doğru sürebilir. FED’in güvercin tondaki mesajları sonrası ONS altın fiyatları yeniden 1357 seviyesini test etti. Bu seviyenin aşılması halinde ONS altın fiyatlarında yükselişler 1375 seviyesine doğru sürebilir. Sarı metalde olumlu fiyatlamaların devam ettiğini ifade edebiliriz.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol