kapat ikonu

Doları Yükseltmek İsterken Çöktüler!

Doları yükseltecek dış güçler dolar alacak Türk lirası bulamadıkları için kendi oyunlarının kurbanı olarak büyük bir çöküş yaşadılar.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli katıldığı bir toplantıda vatandaşlarla buluşurken ekonomiye ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Son zamanlarda döviz kurunda meydana gelen artışların ortaya atılan spekülasyonlar sonrasında gerçekleştiğinin altını çizdi. Bu süreçte gerçekleştirilen spekülatif çalışmalara vurgu yaparken aslında yükseltmek istedikleri doların beklentileri karşılamaması sebebiyle nasıl dibe çöktüğünü anlattı.
 
'Dolar Alacak TL Bulamadılar'
 
Nurettin Canikli açıklamalarında kısa süre önce Londra piyasasının doları yeniden yükseltmek için birtakım spekülatif çalışmalara başladığını dile getirdi. Bu konuda yapılan değerlendirmeler sonucunda yaklaşık 2 3 hamle gerçekleştirdiklerini ancak Türkiye'nin gerçekleştirdiği başarılı politikalarla bu hamlelerin kısa süre önce püskürtüldüğünü dile getirdi.
 
Dolar kısa bir süre önce yeniden rekor bir yükselişe geçerek 5.85 olarak belirlenmişti. Bunun üzerine ekonomiyi yönetmek isteyen dış göçlerin farklı bir politika izledikleri ve bunun üzerine yükselince belirlenen tarihte belirlenen miktarda Türk lirası almak istediklerini belirttiler. 'Ancak Merkez Bankası akıllıca bir politika izleyerek Türk lirasının kısılmasına karar verdiler. Bu hamle sonrasında yabancı piyasalarda dolar alınacak Türk lirası bulunamadı. Bu sayede büyük bir çöküş yaşadılar. Spekülatif piyasalar bu konuda hala büyük bir şaşkınlık yaşıyorlar. Bu durum ise Türkiye ekonomisinin gücünü ve yapılan hamlenin başarısını bir kez daha anlatıyor' ifadelerini kullanan Canikli Türk lirası ve Türkiye ekonomisi üzerinde oynanılan oyunları bir kez daha tüm detaylarıyla açıkladı
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol