kapat ikonu

Dolardan enflasyona ilk tepki

Eylül ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından dolar yükseldi.

Uzun süredir spekülatif bir şekilde müdahalelerle dalgalanmalar yaşayan dolar, 6 TL'nin altına inmiş, piyasalarda da rahatlama yaşanmıştı. Bu sabah eylül ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte 6 TL'nin altında işlem gören dolar, 6.0969'u gördü. Saat 15:30 itibarıyla ise dolar 6,0639 TL seviyelerinden işlem görüyor.

BAKAN ALBAYRAK’TAN ENFLASYON AÇIKLAMASI

Çarşamba günü sabah saatlerinden itibaren Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından enflasyon verileri açıklandı. Aylık bazda 6,30 olarak açıklanan enflasyon rakamlarının ardından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, en kötü dönemin geride kaldığını ve enflasyonun ekim ayından itibaren düşmeye başlayacağını ifade etti.

DOLAR VE EURO NE KADAR?

Güne 5,9973 TL seviyesinden başlayan dolar, enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından 6.0969 seviyelerine kadar yükseldi. Euro ise 6,9937 TL seviyesinden işlem görüyor. Enflasyon rakamları aylık 6,30 artarken, yıllık da 24,52 oranında yükseldi. Ağustos ayında yıllık enflasyon oranı yüzde 17.9 seviyelerinde bulunuyordu.

TRUMP, TL’Yİ HEDEF ALMIŞTI

ABD ile Türkiye arasında geçen aylarda yaşanan krizin ardından direk olarak Türk lirasını hedef alan Trump, Türkiye’yi ekonomik anlamda çökertmeye çalışmıştı. O günlerde spekülatif şekilde yükselen dolar, 7,5 lirayı da aşarak rekor kırmıştı. Bakan Albayrak’ın Yeni Ekonomik Programı (YEP) açıklamasının ardından ve dünyaca ünlü Rabobank Gelişen Piyasalar Kur Stratejisti Piotr Matys tarafından yapılan açıklamaların ardından dolar 6 liranın da altına inerek son 1,5 ayın en düşük seviyelerine kadar gerilemişti.

‘’TÜRKİYE’YE YÖNELİK YAPILAN HAMLELER PÜSKÜRTÜLDÜ’’

Enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından katıldığı canlı yayın programında açıklamalarda bulunan Bakan Albayrak, enflasyonun daha da düşeceğini ve Türkiye’ye yönelik atılan bu hamlelerin püskürtüldüğünü söylemişti.
 

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol