kapat ikonu

Dolara olan güven azaldı, Euro daha da güçlendi!

ABD Başkanı Trump'ın politikaları nedeni ile doların itibarı sarsılırken, Euro bu süreçte güç kazandı.

Avrupa Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre; 2017 sonunda yüzde 19,5 olan Euro’nun uluslararası rezervlerde payı, geçen senenin sonunda yüzde 20,7'ye çıktı. Bu kapsamda bahsi geçen dönemde Euro’nun payı 1,2 oranında artış göstermiş oldu.

Geçen yıl Euro'nun küresel döviz rezervleri, borç ihracı, mevduat ve kredilerdeki payı arttı. Uluslararası işlemlerin Euro cinsinden faturalanması ise sabit kaldı. 2017'de uluslararası işlemlerin yüzde 36'sı, Euro cinsinden faturalanmış veya ödenmişti.

Euro Bölgesi'nde sanayi üretimi geriledi

Euro'nun küresel kredilerdeki payı yüzde 0,8 artarak yüzde 19,3'e ve günlük döviz piyasasındaki payı yüzde 0,7 yükselerek yüzde 37,7'ye ulaştı.

Euro'nun küresel rezervlerdeki payı artmasına karşın dolar, yüzde 61,7 pay ile dünyanın en çok tercih edilen rezerv para birimi konumunu koruyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) verilerine göre, ülkelerin döviz rezervleri içerisinde doların payı 2001'de yüzde 73 düzeyinde bulunuyordu.

Trump’ın politikaları doların güvenini azalttı

Doların payı, ülkelerin uluslararası rezervlerini Japon yeni ve Çin yuanı gibi para birimleriyle çeşitlendirmeye başlamasından dolayı son 10 yıldır düzenli olarak düşüyor.

Analistler, ABD Başkanı Donald Trump'ın "Önce Amerika" politikasından kaynaklanan, tehdit içeren ve tutarsız açıklamalarının dolara olan güveni sarstığını belirterek, korumacı politikaların, ticaretin ABD'den uzaklaşmasına ve ticaret ortaklarının dolar yerine kendi para birimlerini kullanmasına neden olduğunu vurguluyor.

Analistler, Türkiye, İran, Çin ve Rusya gibi ülkelerin ticarette yerel para birimlerini kullanmak için çalışmalar yapmasının da dikkati çektiğini ifade ediyor.

AB Komisyonu, doların küresel çapta daha baskın olmasında; yüksek likidite, düşük işlem maliyetleri, emtia fiyatlarının dolar cinsinden belirlenmesi ve türev piyasalarında bir kriter olarak kullanılması gibi faktörlerin etkisinin bulunduğunu belirterek, Euro'nun uluslararası rolünü güçlendirmek için çalışmalar yapıyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol