kapat ikonu

Dolar yılın en düşük seviyesine geriledi

Uluslararası piyasalarda yapılan kontroller sonrasında beklenmedik bir şekilde doların yılın en düşük seviyesine gerilediği kaydedildi.

Uluslararası piyasalarda yapılan kontroller sonrasında beklenmedik bir şekilde doların yılın en düşük seviyesine gerilediği kaydedildi.
 
Son dönemlerde piyasalarda yaşanan durgunluk uluslararası piyasaları da derinden etkilemeye başladı. Yapılan çeşitli değerlendirmeler sonrasında dün yapılan açıklamalarda doların yaşamış olduğu hızlı gerileme dikkatlerden kaçmadı. Dolar yatırımcılarını üzen bu gerilemenin açıklanan raporlarda tahminlerin beklentileri karşılamamasından dolayı gerçekleştiği düşünülüyor. Bu süreç içerisinde gelişmekte olan ülkelerin para birimleri doların düşüşü ile birlikte hızlı bir ilerleme kaydetmeye başladı.
 
ABD ağustos ayı tarım dışı istihdam oranlarının açıklanmasının ardından dolar fiyatlarının hızlı bir düşüş seyretmesi dikkatlerden kaçmadı. Bu süreç içerisinde oranların daha önce analistler tarafından yapılan tahminlerin çok altında çıkması şaşkınlığa neden oldu. Bu süreç içerisinde doların 3.4175 lira seviyelerine gerilediği açıklandı. Yapılan analizler sonrasında doların bu yılın en düşük seviyesini gördüğü açıklandı. Uluslararası piyasalarda yaşanan bu düşüşün adeta bir deprem etkisi yarattığı belirtildi.
 
Kurban Bayramı nedeniyle iç piyasalarda tatil yapılırken uluslararası piyasalar doların düşüşündeki şoku atlatmaya çalışıyor. Bu süreç içerisinde gelişmekte olan ülke para birimlerinin tekrar ön plana çıkması sevindirici bir durum olarak değerlendirildi. Doların aksine altın yatırımcılarına kazandırmaya devam ederken bu süreçte güvenli liman olarak değerlendirilmesinin ne kadar doğru olduğunu bir kez daha gün yüzüne çıkarmış oldu. Altının düşüşün bir miktar daha devam edebileceği ihtimalleri üzerinde duruluyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol