kapat ikonu

Dolar son 2,5 ayın en düşük seviyesini gördü

Dolar, 5,5066 ile son 2,5 ayın en düşük seviyesini gördü.

Dolar, yüzde 1,5 değer kaybederek 5,5066 TL ile son 2,5 ayın en düşük seviyesine kadar indi.
 
GEÇEN HAFTAYI YÜKSELİŞLE KAPATMIŞTI
 
Geçen hafta, küresel piyasalarda dolara olan talebin artması ile birlikte 5,8745 Türk lirasına kadar yükselen dolar, haftayı 5,5928'den tamamlamıştı. Dolar bu hareketlenmenin ardından geçen haftayı yükselişle kapatmıştı.
 
SON 2,5 AYIN EN DÜŞÜK SEVİYESİ
 
Doların, bugüne ise düşüşle başladığı bildirildi. Yüzde 1,5 değer kaybederek 5,5066 TL ile son 2,5 ayın da en düşük seviyesini gören dolar, saat 15.05 itibarıyla yüzde 1'i aşan kayıpla 5,5361 seviyelerinde seyrettiği görülüyor. Aynı dakikalarda avro yüzde 1 azalışla 6,3117 Türk lirası, sterlin de yüzde 0,9 değer kaybıyla 7,1051 Türk lirası seviyelerinden işlem görüyor.
 
TÜRK LİRASINA OLAN TALEP ARTTI
 
Bugün yurt içi piyasaların Cumhuriyet Bayramı vesilesiyle kapalı olduğunu hatırlatan analistler, Avrupa piyasalarında risk iştahının artmasıyla Türk lirasına olan talebin arttığını vurguladı.
 
Bu hafta yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) açıklayacağı Enflasyon Raporu, yurt dışında ise ABD’de açıklanacak tarım dışı istihdam verileri analistler tarafından takip edilecek.
 
DOLARDA SON AYLARDA YAŞANANLAR
 
Türkiye ile ABD arasında yaşanan Brunson krizi ile tırmanışa geçen dolar, son aylarda yükselişe geçmişti. ABD’den Türkiye’ye Andrew Brunson’ın serbest kalmasına yönelik çağrılar yapılıyordu. Türkiye’de ise terör örgütleri Fetullahçı Terör Örgütü ve PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı gerekçesiyle 35 yıl ile yargılanan Brunson’ın cezası ev hapsine dönüştürülmüştü. ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’ye ve Türk lirasına yönelik başlattığı ticaret savaşı ve ABD’nin Türkiye’den alınan çelik ve alüminyum ticaretine getirdiği ek vergilerin ardından dolar spekülatif bir şekilde 7,5 TL’yi de aşarak rekor üstüne rekor kırmışı.
 
Ancak doların 7 TL’nin üstünde olduğu dönemlerde bile analistler tarafından yapılan değerlendirmelerde dolar kurunun gerçek seviyelerinin 4-5 TL seviyelerinde olduğu belirtiliyordu. Merkez Bankası’nın faiz kararı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Yeni Ekonomik Program (YEP) ve yine Bakan Albayrak’ın koordinesinde başlatılan ‘’Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı’’nın piyasalar tarafından olumlu karşılanması doların seyrini aşağı çekmeyi başarmıştı.
 
Son olarak Brunson’ın mahkemece serbest bırakılması ve yurt dışı yasağının kaldırılması ile birlikte ABD Başkanı Trump’ın Türkiye ile ilişkilerin eskisinden de iyiye gideceğini açıklaması, doları iyice aşağı çekti.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol