kapat ikonu

Dolar son 2,5 ayın en düşük seviyesini gördü

Dolar, TL varlıklarına ilginin artmasıyla birlikte 18 Ekim'de son 2,5 ayın en düşük seviyesini gördü.

  • Finans
  • 20 Ekim 2018 14:29
  • Son Güncelleme: 20 Ekim 2018 14:30
Dolar, Türk lirası varlıklara ilginin artmasıyla beraber 18 Ekim'de 10 haftanın en düşük seviyesi olan 5,52'ye kadar düştü...
 
ATILAN ADIMLAR DOLARI AŞAĞI ÇEKTİ
 
Son zamanlarda yurt içinde ve dışında yaşanan gelişmelerin Türk lirası varlıklarının değer kazanmasına sebep olduğu kaydedilirken, dolar 13 Ağustos'ta 7,2169 ile tarihinin en yüksek seviyesini görmesinin ardından, ekonomi yönetimi, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) attığı adımların ardından dolar, ivmesini aşağı çekti.
 
DOLARIN DÜŞMESİNDEKİ ETKENLER
 
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı Yeni Ekonomi Programı (YEP) TCMB'nin politika faizini 13 Eylül'de 625 baz puan artırarak yüzde 24'e yükseltmesi ve Bakan Albayrak’ın koordinesinde yürütülen Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı piyasalar tarafından olumlu karşılandı. Son olarak da Türkiye ile ABD arasında krize sebep olan Amerikalı Rahip Andrew Brunson'ın serbest bırakılması, Türk lirası varlıklarına olan ilgiyi artırdı. Dolar da 10 haftanın en düşük seviyesi olan 5,5194'e kadar geriledi.
 
TL, DOLAR KARŞISINDA YÜZDE 11,65 DEĞER KAZANDI
 
TL’nin son bir aylık performansına bakıldığında Brezilya reali ile Türk lirasının gelişmekte olan ülke para birimlerinden pozitif ayrıştığı, bu haftaki performansına bakıldığında ise TL’deki pozitif ayrışmanın derinleştiği kayıtlara geçti. Öte yandan TL’nin 30 günlük performansı baz alındığında ise dolar karşısında yüzde 11,65 değer kazandı.
 
AY BAŞINDAN BERİ YÜZDE 6,5 DEĞER KAYBETTİ
 
Dolar, dün 5,6578 ile son 11 haftanın en düşük haftalık kapanışını gerçekleştirmişti. Haftalık bazda bakıldığında yüzde 3,7, ay başından bu yana ise yüzde 6,5 değer kaybettiği belirtildi. Rahip Brunson'ın serbest bırakılmasıyla ABD-Türkiye arasında yaşanan gerilimin azaldığına işaret eden analistler, TL varlıklarının fiyatlamalarına olumlu yansıdığını vurguladı.
 
DOLARDAKİ GEVŞEMENİN EN ÖNEMLİ SEBEBİ MERKEZ’İN FAİZ ARTIRIMI
 
Dolardaki gevşemenin en önemli sebebinin TCMB'nin yaptığı 625 baz puanlık faiz artırımı olduğunu söyleyen İntegral Yatırım Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu, bu durumun dolardaki kırılganlığın önüne geçtiğini bildirerek, açıklanan YEP ve enflasyonla mücadele programının başlaması, yurt dışında büyük fonlarla görüşmelerin beklentilerin iyi yönetilmesini sağladığını ifade etti.
 
Turşucu, bu gelişmelerin majör olarak TL’nin güçlenmesini sağlayan temel nedenler olduğuna dikkati çekerek, bir diğer yardımcı sebebin ise Brunson’un serbest bırakılması ile ABD-Türkiye arasındaki yüksek tansiyonun düşeceğine yönelik iyimserlikler olduğunu savundu.
 
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol