kapat ikonu

Dolar, son 16 haftanın en düşük seviyesine geriledi

Dolar, 5,2030 Türk lirası ile 7 Ağustos'tan beri en düşük seviyesini gördü.

Dolar, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell’ın dünkü konuşmasının ardından etkili olan düşüş eğilimini bugüne de taşıyarak 5,2030 Türk lirası ile son 16 haftanın en düşük seviyesine kadar indi.
 
POWELL’IN AÇIKLAMALARI ‘’GÜVERCİN’’ OLARAK DEĞERLENDİRİLDİ
 
Dün 5,28 Türk lirası sınırına kadar çıkan dolar, Fed Başkanı Powell'ın ‘’güvercin’’ olarak değerlendirilen açıklamaları sonrası düşüş eğilimine girerek günü önceki kapanışa göre yüzde 1,04 azalışla 5,2234 Türk lirasından tamamladı.
 
FAİZ ORANLARI TARİHÎ STANDARTLARA GÖRE HÂLÂ DÜŞÜK
 
Ülke ekonomisinin yıllık ortalama yüzde 3 civarında büyümeye devam ettiğini, işsizlik oranının yüzde 3,7 ile son 49 yılın en düşük seviyesine gerilediğini ve enflasyonun yüzde 2 hedefine yakın seyrettiği bilgisini paylaşan Powell, faiz oranlarının tarihî standartlara göre hâlâ düşük olduğunu ve ekonomi için nötr olacağı tahmin edilen seviyelerin biraz altında seyrettiğini açıkladı.
 
POWELL’IN AÇIKLAMALARININ ARDINDAN DOLAR DEĞER KAYBI YAŞADI
 
Powell tarafından yapılan ‘’mevcut politika faizinin nötr seviyenin biraz altında olduğu’’ yönünde açıklamasını analistler, ’’Fed'in faiz artırımlarına önümüzdeki yıl ara verebileceği’’ şeklinde değerlendirirken, piyasalarda dolar da diğer para birimleri karşısında değer kaybı yaşadı.
 
7 AĞUSTOS'TAN BU YANA EN DÜŞÜK SEVİYESİNİ GÖRDÜ
 
Bugüne de azalışla başlayan dolar, 5,2030 Türk lirası ile 7 Ağustos'tan bu yana en düşük seviyesini görmesinin ardından saat 09.40 itibarıyla önceki kapanışına göre yüzde 0,2 değer kaybederek 5,2110 Türk lirasından alıcı buluyor. Aynı dakikalarda avro yüzde 0,05 değer kazancıyla 5,9430 Türk lirası, sterlin de yüzde 0,03 artarak 6,7020 Türk lirasından işlemlerine devam ediyor.
 
Avro/dolar paritesi, dün günü 1,1370'ten tamamlamasının ardından bugün 1,1380 seviyesinden işlem görüyor.
 
YURT İÇİ VE YURT DIŞINDA TAKİP EDİLECEK VERİLER
 
Powell'ın "güvercin" olarak yorumlanan açıklamaları ve düşüş eğilimindeki petrol fiyatlarının Türk lirasını desteklemeye devam edeceğini belirten analistler, bugün yurt içinde ekonomik güven endeksi, yurt dışında ise Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin açıklamaları ve ABD Merkez Bankası (Fed) toplantı tutanaklarının yanında yoğun veri gündeminin takip edileceğine dikkati çekti.
 
DOLAR 5,00 TÜRK LİRASI OLABİLİR
 
Analistler, yarın başlayacak G20 Zirvesi öncesi piyasalardaki pozitif seyrin devam edebileceğini dile getirerek, teknik açıdan dolarda 5,20 Türk lirasının desteğinin kırılması durumunda sırasıyla 5,10 ve 5,00 Türk lirası seviyelerinin gündeme gelebileceğini, olası yükselişlerde ise 5,40 Türk lirasının da direnç konumunda olduğunu kaydetti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol