kapat ikonu

Dolar ne kadar oldu?

Çin'in bugün açıkladığı İmalat Sanayisi verilerinin Çin'in ekonomisinin kötüye gittiğini teyit etmesi üzerine piyasalarda yeniden gergin bir döneme girildi. Petrol fiyatları düştü, dolar fiyatları yeniden yükseldi.

  • Piyasalar
  • 01 Şubat 2016 13:49
  • Son Güncelleme: 01 Şubat 2016 13:51
Piyasalardaki gerginlik hali varlığını koruyor. En son Çin İmalat Sanayisi verilerinin açıklanmasıyla dolar yeniden yükselişe geçti. Çin ekonomisinin ciddi anlamda küçülüyor olduğunu işaret eden verilerin sonucunda piyasalarda yeniden tedirginlik yaşandı. Dolar fiyatları yükseldi ancak petrol fiyatları yeniden düşüş seyrine geçti.
 
Bir süredir düşüş seyrinde olan dolar fiyatları piyasalardaki Çin gerginliğinden ötürü yönünü yukarı doğru çevirdi. Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde 2.95 lira düzeyine kadar gevşeyen dolar günü 2.96 liranın üzerinde karşıladı. Böylece dolar yeniden yükseliş evresine geçiş yapmış oldu.
 
ABD para birimi 2.9677 liraya kadar yükselirken, geçen hafta 3.19 liraya kadar düşen Avrupa para birimi euro da 3.22 liraya kadar yükselme gösterdi.
 
Çin'de bugün açıklanan verilere göre ülkenin imalat sanayisi, Ocak ayında, beklentilerin de altına inerek düzey son üç buçuk yılın en hızlı daralmasını yaşadı.
 
Bugün açıklanan Çin İmalat Sanayisi verileri Çin’in bu alanda üst üste 6 defa küçülme göstermiş olduğunu teyit ettirdi. Bu durumla beraber Çin son zamanların en yüksek orandaki daralmasını yaşadı. Bu küçülmenin ilerleyen zamanlarda da süreceği düşünülüyor. Bu durum piyasalarda gerginliğe sebep oldu. Kısa bir yükseliş seyrine giren petrol fiyatları hemen düşüş yönüne geçti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol